Eiropas Parlaments (EP), vēloties pastiprināt žurnālistu un aktīvistu aizsardzību pret nepamatotu un ļaunprātīgu tiesvedību, kuras mērķis ir viņus apklusināt, apstiprināja noteikumus pret ļaunprātīgu tiesvedību, aģentūru LETA informēja EP.
Saskaņā ar otrdien plenārsēdē apstiprināto likumprojektu žurnālisti, mediju organizācijas, cilvēktiesību aizstāvji, aktīvisti, pētnieki un mākslinieki Eiropas Savienībā (ES) būs aizsargāti no tā sauktajām stratēģiskajām tiesvedībām pret sabiedrības līdzdalību (SLAPP), kuru mērķis ir viņu iebiedēšana un apklusināšana.
Ar 498 balsīm par, 33 - pret un 105 deputātiem atturoties parlaments pieņēma nostāju sarunām par jaunajiem noteikumiem, kas aizsargā tos, kuri risina problēmas sabiedrības interesēs, piemēram, saistībā ar pamattiesībām, amatpersonu darbībām vai aizdomām par korupciju.
Jaunie noteikumi būtu jāpiemēro gadījumos, kad atbildētājs, prasītājs un tiesa nav no vienas valsts vai kad sabiedrības līdzdalība attiecas uz vairāk nekā vienu dalībvalsti. Šī līdzdalība var būt saistīta ar, piemēram, rakstu presē, ierakstu sociālajos medijos, videomateriālu, pētījumu vai mākslas darbu, un attiecas tikai uz gadījumiem, ka šis darbs pieejams elektroniski.
EP deputātu ierosinātajos grozījumos paredzēti aizsardzības pasākumi personām, kas cietušas no ļaunprātīgas tiesvedības. Atbildētājam jābūt iespējai pieprasīt tiesvedības priekšlaicīgu izbeigšanu, un šādā gadījumā prasītājam būtu jāpierāda, ka prasība nav nepamatota. Prasītājam arī būtu jāsedz visas tiesvedības izmaksas, tai skaitā par atbildētāja juridisko pārstāvību, un viņam var piemērot sodu. Savukārt cietušais varētu pieprasīt kompensāciju, arī par psiholoģisko un reputācijas kaitējumu.
Tāpat EP vēlas ierobežot praksi, ka prasītājs izvēlas tiesu, kas viņam varētu būt vislabvēlīgākā, deputāti prasa, lai prasības par neslavas celšanu varētu iesniegt tikai atbildētāja valsts tiesā. Dalībvalstīm nevajadzētu atzīt ārpussavienības valstu tiesu spriedumus lietās, kas uzskatāmas par ļaunprātīgām tiesvedībām, ja tie pieņemti pret to teritorijā dzīvojošām personām vai esošiem uzņēmumiem. Turklāt būtu jāatļauj cietušajiem pieprasīt kompensāciju savas valsts tiesā.
Parlaments vēlas, lai ES dalībvalstis izveidotu vienas pieturas aģentūras, kurās no ļaunprātīgas tiesvedības cietušie var meklēt informāciju un lūgt konsultāciju, un aicina valsts iestādes sniegt šādām personām finansiālu, juridisku un psiholoģisku palīdzību. ES valstīm būs jānodrošina, ka praktizējošie juristi tiek apmācīti rīkoties ļaunprātīgu tiesvedību gadījumos un ka to profesionālās apvienības pieņem noteikumus, kas to biedrus attur uzņemties šādas lietas. Parlaments arī lūdz dalībvalstīm apkopot attiecīgos datus, jo īpaši par tiesu lēmumiem, un Eiropas Komisijai izveidot ES reģistru par ļaunprātīgām tiesvedībām.