Pirms NATO samita Lietuva piedzīvojusi nopietnus kiberuzbrukumus

© SCANPIX

Svētdien Lietuvā fiksēti vairāki kiberuzbrukumi.

"Kamēr mēs runājam, mūsu valstī notiek izkliedētā pakalpojuma atteikuma uzbrukumi," žurnālistiem pavēstīja Nacionālā kiberdrošības centra vadītājs Ļuds Ališausks.

Izkliedētā pakalpojuma atteikuma (DDoS) uzbrukuma mērķis ir pārslogot tam pakļauto interneta vietni ar datu plūsmu, kas neļauj sistēmai normāli darboties.

Pirmdienas kiberuzbrukumi vērsti pret Viļņas pašvaldības tīmekļa vietnēm, tostarp tūrisma informācijas vietni un sabiedriskā transporta lietotni.

Tie ir pamatpakalpojumi, kas ir nepieciešami arī viesiem, kuri ieradīsies uz Viļņā paredzēto NATO samitu, norādīja Ališausks.

Nacionālais kiberdrošības centrs šobrīd ir pastiprināts ar papildus darbiniekiem un sadarbojas ar izlūkdienestiem un policiju, kā arī ar ārvalstu partneriem.

Centrs informējis, ka svētdien saņēmis arī ziņojumu par diviem citiem kiberincidentiem, no kuriem viens bija saistīts ar reģionālās radiostacijas datortīkla uzlaušanu.

Radiostacijas pārraides laikā ēterā ielauzās svešs vēstījums, kas saturēja pret NATO un Ukrainu vērstu dezinformāciju.

"Abos incidentos tiešsaistes mūzikas straumēšanas pakalpojuma darbība tika traucēta, kad sākotnējais atskaņošanas saraksts tika aizstāts ar dezinformāciju," teikts centra paziņojumā. Kā informēja Lietuvas Nacionālais kiberdrošības centrs, abi gadījumi tika ātri pamanīti un nelegālā translācija pārtraukta. Lietuvas Nacionālais kiberdrošības centrs veic rūpīgu kiberincidentu izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā tika uzlauzts un mainīts raidījumu saturs. Par notikumiem informēta Lietuvas policija un citas atbildīgās institūcijas. Centrs sīkāk nesniedz informāciju par to, kāda veida dezinformācija tika izplatīta. Kā norāda aģentūra BNS, tas bijis vērsts pret NATO un pret ieroču piegādi Ukrainai. Lietuvas Nacionālais kiberdrošības centra direktors Liudas Ališausks sacīja, ka šis ir pirmais centram zināmais gadījums, kad uzlauztas skaņas sistēmas. Svarīgi, lai iedzīvotāji arī turpmāk saglabātu modrību un kritiski pieņemtu informāciju. "Hibrīduzbrukumi, kad kiberincidentu izmanto dezinformācijas izplatīšanai, Lietuvā fiksēti ne pirmo reizi. Iestādes spēj prasmīgi reaģēt uz šādiem uzbrukumiem, taču vislielāko efektu šo uzbrukumu izplatības novēršanā dod kopīga rīcība ar sabiedrību,' ziņojumā citēts Lietuvas Nacionālais kiberdrošības centra vadītājs. "Svarīgi, lai iedzīvotāji arī turpmāk saglabātu modrību, kritiski pieņemtu informāciju un par publiskajā telpā nonāktu aizdomīgu informāciju ziņotu atbildīgajām iestādēm," viņš teica.
Lietuvas telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējs "Telia" pirmdien arī paziņoja, ka tas izsekojis lietotnes "Telegram" kanālos izplatītus aicinājumus uzbrukt dažādām Lietuvas valsts iestādēm un uzņēmumiem.