Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar diviem priekšlikumiem, kuru mērķis ir nodrošināt, ka iedzīvotāji un uzņēmumi var turpināt piekļūt eiro banknotēm un monētām un maksāt ar tām visā eirozonā, un izstrādāt regulējumu iespējamai jaunai eiro digitālai formai, ko Eiropas Centrālā banka (ECB) varētu emitēt nākotnē kā papildinājumu skaidrai naudai, aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecība Latvijā.
Eiro joprojām ir Eiropas vienotības un spēka simbols, norāda EK. Visā eirozonā un ārpus tās vairāk nekā 20 gadus iedzīvotāji un uzņēmumi ir pieraduši maksāt ar eiro monētām un banknotēm. Lai gan 60% aptaujāto vēlētos arī turpmāk izmantot skaidru naudu, arvien lielāks skaits cilvēku izvēlas maksāt digitāli, izmantojot kartes un lietotnes, ko izdevušas bankas un citi digitālie un finanšu uzņēmumi. Šo tendenci paātrināja Covid-19 pandēmija.
EK priekšsēdētājas izpildvietnieks jautājumos par ekonomiku cilvēku labā Valdis Dombrovskis norāda, ka eiro ir neapstrīdams Eiropas veiksmes stāsts - uzticama globāla valūta, kas simbolizē spēku, vienotību un solidaritāti. Tomēr, tā kā arvien vairāk cilvēku izvēlas maksāt digitāli, eiro būtu jāatspoguļo digitālais laikmets un jāpielāgojas tam. Digitālais eiro papildinātu, nevis aizstātu skaidru naudu.
Tāpat Dombrovskis skaidro, ka priekšlikumi nodrošinās, ka skaidra nauda joprojām būs pilnībā pieejama, vienlaikus ļaujot ECB laika gaitā attīstīt digitālā eiro praktiskos aspektus. Tas būtu drošs, tūlītējs un ērts gan tiešsaistē, gan bezsaistē, piedāvājot patērētājiem plašākas izvēles iespējas līdzās privātām digitālo maksājumu iespējām, piemēram, kartēm un lietotnēm. Turklāt tas būtu pieejams ikvienam bez maksas un nodrošinātu stingru datu privātumu.
Lai atspoguļotu šīs tendences, EK ierosina divus savstarpēji atbalstošus pasākumu kopumus ar mērķi nodrošināt, ka iedzīvotājiem, kad viņi vēlas maksāt ar centrālās bankas naudu, ir gan skaidras naudas, gan digitālas maksāšanas iespējas.
Viens no EK priekšlikumiem ir tiesību akta priekšlikums par eiro skaidras naudas likumīgā maksāšanas līdzekļa statusu nolūkā aizsargāt skaidras naudas lomu, nodrošināt, ka tā ir plaši atzīta par maksāšanas līdzekli un ir viegli pieejama iedzīvotājiem un uzņēmumiem visā eirozonā.
Savukārt otrs ir tiesību akta priekšlikums, ar ko izveido tiesisko regulējumu iespējamam digitālajam eiro kā eiro banknošu un monētu papildinājumam. Tas nodrošinās, ka cilvēkiem un uzņēmumiem papildus pašreizējām privātajām iespējām ir papildu izvēle, kas tiem ļauj digitāli maksāt ar plaši atzītu, lētu, drošu un noturīgu publisko līdzekļu veidu eirozonā papildus pašreizējiem privātajiem risinājumiem.
Lai gan ar iesniegto priekšlikumu, kad to būs pieņēmis Eiropas Parlaments un Padome, tiks noteikts tiesiskais regulējums digitālajam eiro, galu galā ECB būs jāizlemj, vai un kad emitēt digitālo eiro.
Eiro skaidra nauda ir "likumīgs maksāšanas līdzeklis" eirozonā. Šā priekšlikuma mērķis ir tiesību aktos noteikt, ko tas patiesībā nozīmē, galveno uzmanību pievēršot diviem aspektiem - pieņemšanai un piekļuvei. Lai gan skaidras naudas pieņemšana eirozonā vidēji ir augsta, dažās dalībvalstīs un nozarēs ir radušās problēmas. Tikmēr dažiem cilvēkiem ir grūtības piekļūt skaidrai naudai, piemēram, bankomātu un banku filiāļu slēgšanas dēļ.
Priekšlikuma mērķis ir nodrošināt nepārtrauktu un plašu skaidras naudas pieņemšanu visā eirozonā, kā arī nodrošināt, ka cilvēkiem ir pietiekama piekļuve skaidrai naudai, lai varētu samaksāt skaidrā naudā, ja viņi to vēlas.
Dalībvalstīm būs jānodrošina plaša skaidras naudas maksājumu pieņemšana, kā arī pietiekama un efektīva piekļuve skaidrai naudai. Tām būs jāuzrauga situācija un jāziņo par to, kā arī jāveic pasākumi, lai risinātu visas konstatētās problēmas. Vajadzības gadījumā EK varētu rīkoties, lai precizētu pasākumus.
Ar priekšlikumu nodrošinās, ka ikviens eirozonā var brīvi izvēlēties vēlamo maksāšanas metodi un piekļūt skaidras naudas pamatpakalpojumiem. Tas nodrošinās tādu neaizsargātu grupu finansiālu iekļaušanu, kuras parasti vairāk paļaujas uz skaidras naudas maksājumiem, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēki.
Lai pielāgotos pieaugošajai ekonomikas digitalizācijai, ECB tāpat kā daudzas citas centrālās bankas visā pasaulē pēta iespēju ieviest digitālo eiro kā papildinājumu skaidrai naudai. Digitālais eiro sniegtu patērētājiem alternatīvu Eiropas mēroga maksājumu risinājumu papildus pašlaik pastāvošajām iespējām. Tas nozīmē lielāku izvēli patērētājiem un spēcīgāku eiro starptautisko nozīmi.
Tāpat kā tagad skaidra nauda, digitālais eiro būtu pieejams līdztekus esošajiem valsts un starptautiskajiem privātajiem maksāšanas līdzekļiem, piemēram, kartēm vai lietotnēm. Tas darbotos kā digitālais maks. Cilvēki un uzņēmumi varētu maksāt ar digitālo eiro jebkurā laikā un jebkurā vietā eirozonā.
Būtiski, ka tas būtu pieejams maksājumiem gan tiešsaistē, gan bezsaistē, tas ir, maksājumus varētu veikt no ierīces uz ierīci bez interneta pieslēguma, no attālas teritorijas vai pazemes autostāvvietas.
Lai gan tiešsaistes darījumi nodrošinātu tādu pašu datu privātuma līmeni kā esošie digitālie maksājumu līdzekļi, bezsaistes maksājumi nodrošinātu augstu privātuma un datu aizsardzības līmeni lietotājiem - tie ļautu lietotājiem veikt digitālos maksājumus, vienlaikus atklājot mazāk personas datu nekā pašlaik, kad tiek veikti maksājumi ar karti, tādā pašā apmērā kā tad, kad tiek maksāts ar skaidru naudu un izņemta skaidra nauda no bankomāta. Neviens nevarētu redzēt, par ko cilvēki maksā, izmantojot digitālo eiro bezsaistē.
Bankas un citi maksājumu pakalpojumu sniedzēji visā ES digitālo eiro izplatītu cilvēkiem un uzņēmumiem. Pamata digitālie eiro pakalpojumi privātpersonām tiktu sniegti bez maksas. Lai veicinātu finansiālo integrāciju, personas, kurām nav bankas konta, varētu atvērt un turēt kontu pasta nodaļā vai citā publiskā struktūrā, piemēram, vietējā pašvaldībā. To būtu viegli izmantot arī personām ar invaliditāti.
Tirgotājiem visā eirozonā būtu jāpieņem digitālais eiro, izņemot ļoti mazus tirgotājus, kuri izvēlas nepieņemt digitālos maksājumus, jo jaunas infrastruktūras izveides izmaksas, lai pieņemtu maksājumus digitālajā eiro, būtu nesamērīgas.
Digitālais eiro varētu būt arī stabils pamats turpmākai inovācijai, dodot iespēju bankām, piemēram, saviem klientiem piedāvāt inovatīvus risinājumus, uzskata EK.
Digitālās centrālās bankas naudas plašā pieejamība un izmantošana ir svarīga arī ES monetārajai suverenitātei, jo īpaši tad, ja citas centrālās bankas visā pasaulē sāk attīstīt digitālās valūtas. Tas ir svarīgi arī saistībā ar kriptoaktīvu tirgus attīstību.
Priekšlikumā ir izklāstīts digitālā eiro tiesiskais regulējums un būtiski elementi, kas ļautu ECB pēc tam, kad to būs pieņēmis Eiropas Parlaments un Padome, ieviest digitālo eiro, kas ir plaši izmantojams un pieejams.
ECB būs jāizlemj, vai un kad emitēt digitālo eiro. Šim projektam būs vajadzīgs būtisks ECB turpmāks tehniskais darbs.