Svētdiena, 19.maijs

redeem Lita, Sibilla, Teika

arrow_right_alt Pasaulē

Starptautiskajai sabiedrībai jādara viss, lai Ukraina atgūtu Krievijas nolaupītos bērnus

© Pixabay.com

Starptautiskās sabiedrības pienākums ir darīt visu, lai atrastu un nogādātu dzimtenē Krievijas nolaupītos Ukrainas bērnus, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA) Latvijas delegācijas vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV), šodien tiekoties ar Ukrainas delegācijas asamblejā pārstāvēm.

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, Kalniņa-Lukaševica Saeimā tikās ar Ukrainas delegācijas vadītāju, asamblejas Vienlīdzības un diskriminācijas apkarošanas komitejas priekšsēdētāju Mariju Mezencevu un asamblejas Kultūras, zinātnes, izglītības un mediju jautājumu komitejas priekšsēdētāju Jevheņiju Kravčuku.

Krievija nelikumīgi pārvieto Ukrainas bērnus, kā arī piespiedu kārtā ievieto krievu audžu ģimenēs un tās organizētajās nometnēs Krievijā un okupētajās teritorijās. Kā akcentēja visas sarunas dalībnieces, tikai nelielai daļai bērnu līdz šim ir izdevies nogādāt pie saviem radiniekiem.

Kalniņa-Lukaševica norādīja, ka Latvija pagājušajā nedēļā pārņēma Eiropas Padomes (EP) Ministru komitejas vadību, un Latvijas prezidentūras laikā jautājums par Krievijas nolaupīto bērnu atgūšana būs svarīga prioritāte. Viņas ieskatā, EP un asambleja var aicināt "Sarkano krustu" un ANO Bēgļu aģentūru pielikt visas pūles bērnu uzmeklēšanā un nogādāšanā dzimtenē. Abas starptautiskās organizācijas ir klātesošas Krievijā.

EPPA ir pirmā organizācija, kas aprīļa sesijā, vienprātīgi pieņemot rezolūciju par ukraiņu bērnu deportācijām, uzsvēra, ka tas ir genocīda noziegums, kā to definē ANO 1948.gada konvencija.

Parlamentārietes pārrunāja arī Reikjavīkas EP samitā pieņemto lēmumu par Zaudējumu reģistra izveidi, kas saistīts ar to, cik lielas reparācijas Krievija maksās par tās brutālo un neattaisnojamo karu pret Ukrainu. Tāpat pārrunāts jautājums par kompensācijas mehānisma izstrādi, kas ļautu iesaldētos Krievijas finanšu līdzekļus novirzīt Ukrainas atjaunošanai.

Kā akcentēja Kalniņa-Lukaševica, Ukraina var rēķināties ar nerimstošu Latvijas atbalstu. Krievija ir jāsauc pie atbildības par agresijas noziegumiem Ukrainā, un tam nepieciešams izveidot "ad hoc" starptautisku tribunālu. Savukārt Ukrainas parlamentārietes pateicās par Latvijas nozīmīgo atbalstu Ukrainai.

Saeimas priekšsēdētāja biedre kopā ar delegāciju apmeklēja Ukrainas atbalsta centru Rīgā, kā arī tikās ar Rīgas mēru Mārtiņu Staķi. Delegācija Rīgā tikās ar nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, kuri aktīvi atbalsta Ukrainu.