Trešdiena, 4.oktobris

redeem Francis, Modra

arrow_right_alt Pasaulē

Mūrniece mudina Eiropu aktīvāk pievērsties militārajai industrijai

© Ģirts Ozoliņš/f64

Krievijas sāktais karš Ukrainā skaidri parāda Eiropas militārās industrijas nepietiekamās ražošanas jaudas, tāpēc Latvija atbalsta Eiropas Komisijas iniciatīvu, veidot jaunu likumdošanas bāzi militārās industrijas attīstībai Eiropas Savienībā, norādījusi Latvijas aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA).

Otrdien aizsardzības ministre piedalījās Eiropas Savienības Ārlietu padomes aizsardzības ministru sanāksmē Briselē, kur uzsvēra nepieciešamību Eiropas Savienībai palielināt tās militāro atbalstu Ukrainai.

Aizsardzības ministri apmainījās ar viedokļiem par kopējās drošības un aizsardzības politikas aktualitātēm, īpašu uzmanību veltot situācijai Ukrainā un Eiropas Savienības īstenotajām atbalsta iniciatīvām Ukrainai - Eiropas Miera instrumenta finansējuma izmantošanu, Eiropas Savienības kopīgo iepirkumu iniciatīvu munīcijas nodrošināšanai, kā arī Eiropas Savienības militārās misijas Ukrainā aktualitātēm.

"Lai Ukraina gūtu uzvaras kaujas laukā, nepieciešams arī lielāks Eiropas Savienības atbalsts un solidaritātes demonstrēšana. Ar Eiropas Miera instrumenta atbalstu esam stiprinājuši Ukrainas armijas spējas aizsargāt savu valsti un civiliedzīvotājus pret Krievijas militāro agresiju. Mums ir jādara vairāk, jo Ukrainas bruņotie spēki un iedzīvotāji cīnās ne tikai par savu izdzīvošanu, bet arī par visas demokrātijas un likuma varas pastāvēšanu Eiropā," sanāksmē paudusi Mūrniece.

Pēc ministru diskusijas Mūrniece piedalījās darba pusdienās ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu, lai pārrunātu situāciju Ukrainā, kā arī Eiropas Savienības un NATO sadarbību.

Aizsardzības ministre piedalījās arī Eiropas Aizsardzības aģentūras valdes sēdē, kas norisinājās aizsardzības ministru sanāksmes laikā un kuras laikā tika apspriesta Krievijas kara Ukrainā ietekme uz Eiropas Savienības aizsardzības spēju un militārās industrijas turpmāko attīstību.

Mūrniece sanāksmē atzina, ka Krievijas karš Ukrainā skaidri parāda Eiropas militārās industrijas nepietiekamās ražošanas jaudas. Latvija atbalsta Eiropas Komisijas iniciatīvu, veidot jaunu likumdošanas bāzi militārās industrijas attīstībai Eiropas Savienībā.

"Mēs sagaidām, ka ar šī instrumenta atbalstu Eiropas Savienība stiprinās un līdzsvaros militāro ražošanu starp dažādām tās dalībvalstīm, sniedzot arī papildus ieguldījumu piegāžu ķēžu drošībai un veicinot drošības situāciju Eiropā kopumā," norādījusi aizsardzības ministre.

Ministre vērsa kolēģu uzmanību uz Latvijas un Igaunijas kopīgo iepirkumu pretgaisa aizsardzības sistēmas iegādei no Eiropas militārās industrijas, uzsverot, ka šādas kopīgas iniciatīvas veicina Eiropas militārās industrijas attīstību un tām vajadzētu tikt atbalstītām arī no Eiropas Savienības puses.