"Kāpēc jūs man atvedāt suni?" Romas pāvests Francisks zaudē savaldību

© Scanpix/AFP

Romas pāvests Francisks mudinājis itāliešus radīt vairāk bērnu un neaizstāt tos savās ģimenēs ar mājdzīvniekiem. Zemā dzimstība ir kļuvusi par vienu no Itālijas nopietnākajām problēmām, un varas iestādes baidās, ka tas var izraisīt strauju ekonomikas kritumu, raksta bbc.com.

Piektdien, konferencē par demogrāfisko krīzi Itālijā, pāvests dalījās stāstā, kā viena no ticīgajām atvērusi maisu un lūgusi viņu “svētīt viņas mazuli”. Tomēr somā nebija bērns, bet gan mazs suns.

“Es nesavaldījos un aizrādīju viņai. Teicu, ka tagad daudzi bērni cieš badu. Kāpēc jūs man atvedāt suni?” skanot skatītāju aplausiem sacīja pāvests Francisks.

Šobrīd Itālijā ir viens no zemākajiem dzimstības rādītājiem Eiropā. Pagājušajā gadā valstī piedzima mazāk nekā 400 000 bērnu, kas ir vēsturiski zemākais rādītājs. Tajā pašā laikā Itālijas kopējais iedzīvotāju skaits līdz 2022. gada sākumam samazinājies par 250 tūkstošiem cilvēku, jāatzīmē gan, ka te sava ​​loma bija ne tikai dzimstības kritumam, bet arī koronavīrusa pandēmijas nodarītajiem postījumiem.

Pēc pāvesta domām, Itālijā jaunas ģimenes izveide prasa “titāniskas pūles”, un to var atļauties tikai bagāti cilvēki.

Pāvests savā runā sacīja, ka dzimstības samazināšanās liecina, ka jaunieši zaudē ticību nākotnei un cieš no nenoteiktības. “Patiesās problēmas ir stabila darba atrašana, ārkārtīgi augstās īres izmaksas un nepietiekamās algas,” sacīja Francisks.

Daudzās pasaules valstīs, tostarp Japānā, Dienvidkorejā, Portugālē un Puertoriko, dzimstība samazinās. Taču Itālijai iedzīvotāju skaita samazināšanās draudi ir īpaši nopietni.

Itālija, no ekonomikas viedokļa raugoties, ir trešā lielākā valsts eirozonā, un līdz 2050. gadam tās iedzīvotāju skaits var samazināties pat par 25% (2022. gada beigās Itālijas iedzīvotāju skaits bija aptuveni 59 miljoni cilvēku). Tajā pašā laikā valsts iedzīvotāji strauji noveco. Pēdējo 20 gadu laikā itāliešu skaits, kas vecāki par 100 gadiem, ir trīskāršojies.

Itāliju mēdz dēvēt par “tukšo šūpuļu zemi”, aprīlī Twitter, Tesla un SpaceX īpašnieks Īlons Masks tviterī ierakstīja: “Itālija pazūd!”

Arī eksperti un varas iestādes brīdina, ka iedzīvotāju skaita samazināšanās var izraisīt nabadzību.

Itālijas premjerministre Džordža Meloni, kura piedalījās konferencē kopā ar pāvestu Francisku, dzimstības samazināšanos nosauca par “ārkārtas situāciju valstī”.

Meloni izveidoja īpašu ministriju, lai risinātu dzimstības samazināšanos, un solīja stimulēt iedzīvotāju skaita pieaugumu, atceļot ienākuma nodokli jaunajiem vecākiem.

Pasaulē

Katru piektdienu Krievijas Tieslietu ministrija papildina savu tā saucamo ārvalstu aģentu sarakstu. Sarakstā iekļautie cilvēki automātiski tiek ieskaitīti valsts ienaidnieku kārtā – viņiem draud naudas sodi un pēc tam arī kriminālatbildība par to, ka viņi sociālajos tīklos nav norādījuši savu statusu vai arī nav iesnieguši, piemēram, valsts pieprasītos nepieciešamos ziņojumus par saiknēm ar ārzemēm. Par to, kā izpaužas šīs represijas un karš pret saviem pilsoņiem, informāciju apkopojuši ziņu platformas “www.currenttime.tv” žurnālisti.

Svarīgākais