Kosova un Serbija vienojušās par karā pazudušo cilvēku meklēšanu

© AFP/Scanpix/Leta

Kosovas un Serbijas līderi otrdien vienojušies sadarboties, lai atrastu un identificētu simtiem cilvēku, kuri joprojām ir pazuduši pēc 1998.-1999.gada kara.

Serbija faktiski zaudēja kontroli pār galvenokārt albāņu apdzīvoto Kosovu 1999.gadā pēc NATO militārās iejaukšanās Kosovas konfliktā. Kosovas karā tika nogalināti vairāk nekā 13 000 cilvēku, lielākoties albāņi. Karš beidzās, kad Serbijas spēki tika izvesti no Kosovas pēc 11 nedēļas ilgas NATO bombardēšanas kampaņas.

2008.gadā Priština vienpusējā kārtā pasludināja neatkarību no Serbijas, tomēr Belgrada bijušo provinci joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu.

Eiropas Savienības (ES) rīcībā esošā informācija liecina, ka pēc Kosovas konflikta vēl arvien nav atrasts 1621 cilvēks.

Vienošanās par pazudušajām personām tika panākta otrdien sarunās Briselē.

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs un Kosovas premjerministrs Albins Kurti apņēmušies izmantot satelīta datus un citas modernās tehnoloģijas, lai noteiktu masu kapu atrašanās vietu.

Abas valstis arī dalīsies ar oficiālajiem dokumentiem un izveidos kopīgu komisiju, kas nodarbosies ar pazudušo personu meklēšanu.

Kosova un Serbija ar ES starpniecību ved sarunas, kurās mutiski apsolījušas normalizēt attiecības, bet nekāda vienošanās vēl nav parakstīta.

Pasaulē

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka brīdinājusi spīdzināšanā iesaistītos gāztā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada atbalstītājus nemeklēt patvērumu Vācijā, sakot, ka pret viņiem tiks vērsta visa likuma bardzība.

Svarīgākais