Irānā par Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu 10 karavīriem piespriests cietumsods

© AP/Scanpix/Leta

Irānā lietā par Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu 2020.gada janvārī pie Teherānas cietumsodi piespriesti desmit karavīriem, teikts svētdien Irānas tieslietu informācijas vietnē "Mizan Online" publicētajā paziņojumā.

Vienības komandierim piespriesti desmit gadi cietumā, bet viņa padotajiem - no gada līdz trim gadiem cietumā.

Tiesa konstatēja, ka komandieris aplami novērtējis situāciju un rīkojies, balstoties kļūmīgā pieņēmumā, ka runa ir par naidīgu mērķi gaisā, kas ir jānotriec.

Irānas Revolūcijas gvardes korpusa pretgaisa aizsardzības vienība 2020.gada 8.janvārī kļūdas pēc notrieca Ukrainas lidsabiedrības reisa Teherāna-Kijiva lidmašīnu. Katastrofā dzīvību zaudēja visi 176 cilvēki, kas atradās lidmašīnā.

Irāna 2020.gadā ātri atzina atbildību par lidmašīnas notriekšanu.

Pretgaisa aizsardzības vienības rīcība bija kļūda, kas pieļauta saspringtā atmosfērā, skaidroja Teherāna.

Dažas dienas pirms šīs katastrofas ASV triecienā pie Bagdādes lidostas tika nogalināti desmit cilvēki, arī Irānas ģenerālis Kasems Sulemani. Atbildot uz šo triecienu, Irāna veica vairākus uzbrukumus ASV bāzēm Irākā.

Teherānā tolaik neizslēdza iespēju, ka ASV veiks triecienu Irānai, un tās pretgaisa aizsardzības spēki atradās paaugstinātā kaujas gatavībā.

Vairums aviokatastrofā bojāgājušo bija Irānas un Kanādas pilsoņi. Dzīvību zaudēja arī 11 Ukrainas pilsoņi.

Irānas varasiestādes piedāvāja 150 000 dolāru lielu kompensāciju katra bojāgājušā tuviniekiem.

Ne visi tuvinieki piekrituši šādai kompensācijas summai.

Pasaulē

Miso ir tradicionāla japāņu piedeva, ko ražo, fermentējot vārītas sojas pupiņas un sāli. Pētnieki veiksmīgi pagatavoja miso Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS). Viņi atklāja, ka miso smaržo un garšo līdzīgi kā uz Zemes raudzētais produkts, tikai ar nedaudz izteiktāku riekstu garšu, vēsta “Science Daily”.