Lielbritānija aizliedz "TikTok" valdības telefonos

© Pixabay

Lielbritānijas valdības kabineta ministrs Olivers Daudens ceturtdien pavēstīja, ka drošības apsvērumu dēļ valdības mobilajos telefonos nedrīkst atrasties Ķīnas uzņēmumam piederošā video koplietošanas lietotne "TikTok", Londonai šādi sperot līdzīgus soļus, kādi jau īstenoti ASV un Eiropas Savienībā.

Ministrs parlamentam sacīja, ka aizliegums stājas spēkā nekavējoties un attiecas uz visiem valdības ministru un ierēdņu izmantotajiem darba telefoniem un citām ierīcēm.

Aizliegumu viņš raksturoja kā "piesardzības pasākumu" un norādīja, ka tas neattiecas uz privātajiem telefoniem un ierīcēm.

"Ņemot vērā īpašo risku saistībā ar valdības ierīcēm, kurās var būt sensitīva informācija, ir gan apdomīgi, gan proporcionāli ierobežot atsevišķu lietotņu izmantošanu, sevišķi attiecībā uz lietotnēm, kur glabājas liels datu daudzums un kur tiem iespējams piekļūt," Daudens sacīja britu likumdevējiem.

Pērn Lielbritānijas parlaments izdzēsa savu "TikTok" profilu, kas bija iecerēts, lai uzrunātu gados jaunāku auditoriju. Tas notika tikai dažas dienas pēc tā izveidošanas, likumdevējiem šajā sakarībā paužot bažas.

Platforma "TikTok" pieder Ķīnas uzņēmumam "ByteDance".

Rietumos nerimst bažas par to, kādā mērā Ķīnai ir piekļuve lietotāju sensitīvajiem datiem visā pasaulē, tomēr "TikTok" uzņēmuma vadība līdz šim noliegusi, ka Pekinai būtu jelkāda kāda kontrole vai piekļuve.

Tiesa gan, novembrī "TikTok" atzina, ka dažiem darbiniekiem Ķīnā ir piekļuve Eiropas lietotāju datiem.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais