ASV piektdien paziņoja par jaunu ekonomisko sankciju noteikšanu pret Maskavu, kuru mērķis ir palielināt ekonomisko slogu Krievijai par tās iebrukumu Ukrainā un minimizēt Kremļa iespējas izvairīties no esošajiem ierobežojumiem.
Jaunās sankcijas vērstas uz virkni nozaru, ieskaitot bankas, kalnrūpniecībus, augstās tehnoloģijas un aizsardzības rūpniecību. Tās skars vairāk nekā 200 personas un kompānijas gan Krievijā, gan Eiropā, Āzijā un Tuvajos Austrumos, kas atbalsta Krievijas kara centienus, pavēstīja Baltais nams.
Starp tiem, uz kuriem attiecas jaunās sankcijas, ir "ducis Krievijas finanšu institūciju, kā arī Krievijas amatpersonas un iestādes, kas neleģitīmi darbojas Ukrainā".
Starp bankām, pret kurām noteiktas sankcijas, ir Maskavā bāzētā "Moskovskij kreditņij bank" (MKB), kas ir lielākā publiskā banka Krievijā, kura nepieder valstij. Decembrī to pilnībā bloķēja Eiropas Savienība.
Tāpat sankcijas noteiktas Maskavā un Abū Dabī strādājošajai "MTS Bank".
Par Rietumu jutīgo tehnoloģiju slepenu pirkšanu Krievijas izlūkdienestu un armijas vajadzībām sankcijas vērstas pret Šveices un Itālijas uzņēmumu vadītāju Valteru Moreti un viņa kompāniju tīklu. Sankcijas noteiktas arī kādam Vācijas pilsonim, Itālijas pilsonim, Šveices un Itālijas dubultpilsonim un četriem Šveices pilsoņiem, kuri strādā kopā ar Moreti.
Savukārt par tehnoloģiju piegādi Krievijas izlūkošanas dienestiem un armijai sankcijas noteiktas lidmašīnās un raķetēs izmantotās oglekļa šķiedras ražotājam "UMATEX".
Sankcijas noteiktas Krievijas aktīvu pārvaldības kompānijas "Confideri" dibinātājiem Krievijas un Izraēlas dubultpilsoņiem Olgai Rajkesai un Maratam Saveļovam, kuriem arī pieder uzņēmums Austrijā.
Krievijas un Turkmenistānas ieroču tirgotājs Nurmurads Kurbanovs sankciju sarakstā iekļauts par iespējamu Krievijas un Baltkrievijas aizsardzības firmu pārstāvēšanu ārvalstīs. Sankcijas vērstas arī pret Krievijas uzņēmēju un premjerministra Mihaila Mišustina bijušo svaini Aleksandru Udodovu.
ASV Tirdzniecības ministrija noteiks eksporta kontroli gandrīz 90 Krievijas un trešo valstu kompānijām, ieskaitot Ķīnā, par iesaistīšanos sankciju apiešanā, lai atbalstītu Krievijas aizsardzības sektoru, paziņoja Baltais nams.
Kompānijām tiks aizliegts "iegādāties preces, piemēram, pusvadītājus, neatkarīgi no tā, vai tie ir ražoti ASV vai ar noteiktu ASV tehnoloģiju vai programmatūru ārzemēs".
ASV Finanšu ministrijas sankciju sarakstā iekļautas arī kompānijas, kas atbalstījušas Krievijas izlūkdienestus ar "kaitnieciskas ietekmes operācijām" un datubāzēm, kurās ir Rietumvalstu pilsoņu privātie dati.
Sankcijas arī vērstas pret Krievijas metālu un kalnrūpniecības nozari.
"Šodienas darbību rezultātā tiks paaugstināti tarifi vairāk nekā 100 Krievijas metāliem, minerāliem un ķīmiskajiem produktiem aptuveni 2,8 miljardu dolāru vērtībā. Tas arī būtiski palielinās izmaksas nonākšanai ASV tirgū alumīnijam, kas kausēts vai atliets Krievijā," pavēstīja Baltais nams.
Sankciju sarakstā iekļauts viens no Krievijā lielākajiem munīcijas ražotājiem "TPZ-Rondol", kuram sankcijas noteiktas par ieroču ražošanu Krievijas armijai, arī Jūras spēkiem, paziņoja ASV Finanšu ministrija.
Šis pasākums "novērsīs kaitējumu", ko ASV ražotājiem nodarījis Krievijas iebrukums, norādīja Baltais nams.
Baltais nams piebilda, ka jaunākie pasākumi pret Krieviju ieviesti, saskaņojot tos ar G7 partneriem un sabiedrotajiem.
G7 valstis, kas piektdien rīko virtuālu samitu, paziņos par jaunu struktūru - Izpildes koordinācijas mehānismu, lai bloķētu mēģinājumus apiet esošās sankcijas.
Šo struktūru pirmajā gadā vadīs ASV, paziņoja Baltais nams.
Savukārt ASV finanšu ministre Dženeta Jelena G20 valstu ministru sanāksmes Indijā laikā piektdienas rītā augsta ranga Krievijas amatpersonām, kuras piedalās sanāksmē, teica, ka tas, ka "viņi turpina strādāt Kremļa labā, padara viņus par Putina zvērību līdzdalībniekiem".
Tikmēr Lielbritānijas finanšu ministrs Džermijs Hants paziņoja, ka "mēs nekādā ziņā neesam pabeiguši" sankciju noteikšanu Krievijai.
Vairāk nekā 30 valstis, kas veido pusi no pasaules ekonomikas apmēra, noteikušas sankcijas Krievijas ekonomikai. Rietumvalstis savos sankciju sarakstos iekļāvušas ap 2500 Krievijas uzņēmumu, amatpersonu, oligarhu un viņu ģimenes locekļu.