Zemestrīcē Turcijā un Sīrijā vairāk nekā 2300 bojāgājušie; sagrautas tūkstošiem ēku [papildināts 16:50]

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Upuru skaits pēc pirmdienas zemestrīces, kas skāra Turciju un Sīriju, pārsniedzis 2300 cilvēku. Turcijas glābšanas dienesti ziņo, ka zemestrīcē gājuši bojā vismaz 1498 cilvēki, kamēr kaimiņos esošajā Sīrijā apstiprinātais bojāgājušo skaits sasniedzis 810 cilvēkus, kopējam upuru skaitam abās valstīs sasniedzot 2308 cilvēkus. Tūkstošiem tikuši ievainoti, vēsta vietējie mediji.

Pēc ASV Ģeoloģijas dienesta datiem, zemestrīce, kuras stiprums bijis 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas, notikusi plkst.4.17 pēc vietējā laika (3.17 pēc Latvijas laika), tās hipocentrs atradies 17,9 kilometru dziļumā, bet epicentrs bijis 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. 15 minūtes vēlāk sekojis 6,7 magnitūdas stiprs pēcgrūdiens, bet pēc tam bijuši vēl apmēram 50 pēcgrūdieni. Pēc Turcijas seismologu datiem, pirmā grūdiena stiprums bijis 7,4 magnitūdas.

Vēlāk Turcijas Kahramanmarašas provinci satricinājusi vēl viena zemestrīce, kuras stiprums bijis 7,5 magnitūdas pēc Rihtera skalas. Kāda Turcijas amatpersona noerādījusi, ka tas nav bijis pēcgrūdiens, bet atsevišķa zemestrīce. Tā notikusi plkst.13.24 pēc vietējā laika (12.24 pēc Latvijas laika) aptuveni 130 kilometrus uz ziemeļiem no Gaziantepas.

Turcijas dienvidaustrumos un Sīrijā sagruvušas tūkstošiem ēku.

Turcijā gājis bojā vismaz 1500 cilvēki, paziņojis Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

Bojāgājušie ir Adijamanas, Dijarbakiras, Kahramanmarašas, Malatjas, Osmanijes, Šanliurfas un vairākās citās provincēs.

Civilajiem lidojumiem slēgtas Kahramanmarašas, Gaziantepas un Hatajas lidostas.

Nodarīti postījumi Gaziantepas cietoksnim, kas ir UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Sīrijā dzīvību zaudējuši vismaz 783 cilvēki, , atsaucoties uz amatpersonām, vēsta vietējie mediji.

Upuri ir Alepo, Hamas, Latakijas un Tartusas provincēs, kā arī nemiernieku kontrolētajās teritorijās.

Tā kā zemestrīce notika naktī, kad cilvēki atradās mājās un bija aizmiguši, gaidāms, ka bojāgājušo skaits varētu būt vēl lielāks.

Kāds Gaziantepas iedzīvotājs Erdems telefonsarunā ar aģentūru "Reuters" atzinis, ka tik spēcīgu zemestrīci neesot pieredzējis savā 40 gadu ilgajā mūžā.

Viņš arī teicis, ka daudzi pilsētas iedzīvotāji ar automašīnām devušies uz klajākām vietām, kur nav ēku. Bažījoties par pēcgrūdieniem, līdzīgi rīkojas cilvēki arī citur zemestrīces skartajā reģionā.

Zemestrīce bija jūtama arī Libānā, Izraēlā, Ēģiptē un Kiprā. Dānijas ģeoloģijas institūts ziņo, ka spēcīgākā zemestrīce bijusi jūtama pat Grenlandē.

Turcija ir oficiāli lūgusi palīdzību NATO sabiedrotajiem zemestrīces seku likvidēšanā.

Ankara lūgusi sabiedrotos sūtīt uz Turciju mediķu komandas un medicīnisko aprīkojumu, glābēju vienības un pilnībā aprīkotus lauku hospitāļus, atklājusi NATO.

Moldova piedāvājusi glābšanas un meklēšanas komandu, kam nepieciešama palīdzība nokļūšanai zemestrīces skartajā zonā, atklāja NATO.

NATO sniegto palīdzību koordinē alianses koordinācijas centrs.

Palīdzēt Turcijai glābšanas darbos apsolījušas arī Eiropas Savienība, NATO, Grieķija, Izraēla, Nīderlande, Serbija, Vācija, Zviedrija un citas valstis. Arī Ukraina piedāvājusi palīdzību Turcijai.

Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.

Glābšanas darbus Turcijā apgrūtina sniegputenis, kā dēļ apledojuši ceļi, un zemestrīces dēļ slēgtas trīs lielākās reģiona lidostas, kas vēl vairāk sarežģī palīdzības piegādi.

Svarīgākais