Saistībā ar protestu apspiešanu Eiropas Savienība (ES) pirmdien piemērojusi sankcijas vēl 37 Irānas amatpersonām un iestādēm, paziņojušas ES amatpersonas.
Šī ir jau ceturtā sankciju kārta, ko ES piemērojusi Irānai saistībā ar protestu apspiešanu.
Pilns saraksts ar personām un iestādēm, kam ES iesaldēti līdzekļi un aizliegts ieceļot blokā, tiks publicēts ES oficiālajā žurnālā.
ES jau ir piemērojusi sankcijas vairāk nekā 60 Irānas amatpersonām un iestādēm, tai skaitā Irānas tikumības policijai, Revolucionārajai gvardes komandieriem un Irānas valsts medijiem.
Taču ES pagaidām atturējusies atzīt Islāma Revolucionāro gvardi par teroristisku grupējumu, lai gan Vācija un Nīderlande aicinājušas ES spert šādu soli.
Irāna ir brīdinājusi ES šādi nerīkoties, un ES amatpersonas bažījas, ka tas varētu pavisam kliedēt cerības atdzīvināt 2015.gadā Teherānas un pasaules lielvaru starpā noslēgto kodolvienošanos.
ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels norādījis, ka vispirms kādā no ES dalībvalstīm tiesai jāatzīst Islāma Revolucionārā gvarde par teroristu organizāciju, un tikai tad ES var pieņemt attiecīgu lēmumu.
Irānā demonstrācijas sākās septembra vidū pēc tam, kad "tikumības policijas" apcietinājumā nomira jauna sieviete Mahsa Amini. Varasiestādes viņu vainoja stingro hidžāba valkāšanas noteikumu pārkāpumā. Turpmākajos protestos nogalināti simtiem cilvēku, un vēl tūkstošiem ir aizturēti.
Saskaņā ar ANO rīcībā esošo informāciju Irānas varasiestādes kopš protestu sākuma aizturējušas vismaz 14 000 cilvēku.
Par līdzdalību nekārtībās četriem cilvēkiem Irānā jau izpildīts nāvessods, bet kopumā nāvessods piespriests 18 cilvēkiem.
Francijas un Beļģijas ārlietu ministri aicināja ES risināt jautājumu par Irānas īstenoto ES pilsoņu aizturēšanu, ko tiesību aizstāvju grupas un aizturēto ģimenes uzskata par ķīlnieku sagrābšanu.
Brisele cenšas panākt beļģu palīdzības organizācijas darbinieka Olivjē Vandekastela atbrīvošanu. Viņam piespriesti vairāk nekā 12 gadi cietumā par spiegošanu. ANO eksperti šīs apsūdzības noraida.
Francija pagājušajā nedēļā paziņoja, ka ir ļoti nobažījusies par Francijas un Īrijas pilsoņa Bernarda Fīlana veselību, kurš aizturēts Irānā kopš oktobra.
Irānā aizturēti vairāk nekā 20 ārvalstu pilsoņi, no kuriem vairākiem ir dubultā pilsonība.