Eksperti prognozē, kādā gadījumā Ķīna var ciest sakāvi, iebrūkot Taivānā

© AP/Scanpix/Leta

Ķīnas hipotētiskais iebrukums Taivānā, visticamāk, cietīs neveiksmi, ja ASV palīdzēs aizstāvēt salu, tomēr arī Savienoto Valstu bruņoto spēku zaudējumu būs smagi, prognozē ASV domnīcas "Stratēģisko un starptautisko studiju centrs" (CSIS) eksperti.

Visi iespējamie kara tiešie dalībnieki - ASV, Ķīna, Taivāna un Japāna - cietīs milzīgus zaudējumus, norāda CSIS pieaicinātie militārie eksperti.

Tomēr arī iebrūkošie Ķīnas spēki cietīs pamatīgus zaudējumus, pirms tie spēs okupēt nozīmīgu Taivānas daļu.

Tie galu galā nevarēs ieņemt Taivānas galvaspilsētu Taibei, liecina vairums ekspertu aplūkoto scenāriju.

Šis apstāklis, kā arī tas, ka postījumi, kas Taivānas pretuzbrukumā tiks nodarīti kontinentālajā Ķīnā, var destabilizēt Ķīnas Komunistiskās partijas varu, teikts ziņojumā.

"Mēs esam nonākuši pie diviem slēdzieniem," sacīja Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta drošības eksperts Eriks Heginbotems.

"Pirmkārt, vairumā apstākļu Ķīna, visticamāk, nespēs sasniegt savus operacionālos mērķus vai okupēt Taibei," viņš sacīja. "Otrkārt, kara cena būs augsta visiem iesaistītajiem, pavisam noteikti, ieskaitot Savienotās Valstis."

Ziņojumā norādīts, ka Taivānai un ASV ir jānostiprina savi bruņotie spēki, koncentrējoties uz bruņojumu, kam ir lielākas izdzīvošanas iespējas un kas ir efektīvāks, šādi atturēšanas stratēģiju attiecībā uz Ķīnas iebrukumu padarot spēcīgāku.

"Neraugoties uz retoriku par "dzeloņcūkas stratēģijas" pieņemšanu, Taivāna joprojām sava aizsardzības budžeta lielāko daļu tērē dārgiem kuģiem un lidaparātiem, ko Ķīna var ātri iznīcināt," teikts ziņojumā.

Pasaulē

Mākslīgais intelekts var pārkāpt pamattiesības, tajā skaitā diskriminēt cilvēkus, ja netiek ievēroti vairāki nosacījumi, teikts Latvijas Republikas tiesībsarga uzdevumā veiktajā pētījumā "Mākslīgā intelekta sistēmas un diskriminācijas aspekti". Pašlaik mākslīgā intelekta sistēmas jau ir pārkāpušas cilvēka pamattiesības tādās jomās kā nodarbinātība, izglītība, biometriskā identifikācija un pamatpakalpojumu pieejamība. Arī mākslīgā intelekta pētnieks Vitālijs Komašilovs uz tā izmantošanu raugās pesimistiski, brīdinot sabiedrību nekļūt par starptautisko korporāciju vergiem.

Svarīgākais