Paļauties uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina aicinājumu pārtraukt uguni frontes līnijā Ukrainā pareizticīgo Ziemassvētku laikā nevar, tādu viedokli pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Mārcis Balodis.
Viņā norādīja, ka karu vēsturē ir ierasts paust aicinājumus uz uguns pārtraukšanu vai uz pamiera panākšanu reliģisku svētku laikā, un parasti tas ir labas gribas žests, taču, pētnieka ieskatā, Ukrainas kara gadījumā tam nav pamata ticēt. Balodis piekrīt Ukrainas paustajām bažām, ka Krievijas aicinājumi uz pamieru vai uguns pārtraukšanu būtībā ir lamatas.
"Lamatas tās ir tāpēc, ka šis laiks dod Krievijai iespēju pārgrupēt un atjaunot savus spēkus, vienlaikus atņemot Ukrainas spēkiem perspektīvu uzņemties iniciatīvu. Vērts atzīmēt, ka jau kopš 2014.gada Donbasā neskaitāmas reizes tika izsludināti uguns pārtraukšanas vai pamiera režīmi, kas nav ievēroti," sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks.
Baloža ieskatā, Putina aicinājums varētu palīdzēt Krievijai informatīvā ziņā, parādot, ka Krievija grib mieru vairāk, nekā Ukraina. Tas savā ziņā parāda, ka Krievija ir ieinteresēta un gatava noregulēt konfliktu, tomēr kara turpināšana ir Ukrainas vaina, jo Krievija ir gatava meklēt risinājumu.
Pēc pētnieka paustā, sākotnēji Ukrainas pusē iebildumus raisīja tas, ka šī ideja izskanēja no Krievijas pareizticīgās baznīcas. Viņš norādīja, ka baznīcās, jo īpaši militāra konflikta gadījumos, piemīt zināma morālā autoritāte, lai aicinātu uz uguns pārtraukšanu reliģisko svētku laikā. Balodis uzsvēra, ka Krievijas pareizticīgā baznīca noteikti nav uzskatāma par neitrālu organizāciju šajā karā.
"Tas drīzāk palīdz Putinam izskatīties, ja ne pēc kristiešu, tad pareizticīgo aizstāvja. Kara laikā Krievijas informatīvajā telpā izmantota ideja, ka ukraiņi ir sātanisti, reliģiski fanātiķi, kuri mēģina ierobežot vai apdraudēt pareizticīgos. Šajā situācijā Putinam tiek veidots informatīvs iegansts parādīt, ka Krievija ir gatava uz mieru," sacīja pētnieks.
Baloža ieskatā, jāatzīmē arī tas, ka Krievija turpināja savus uzbrukumus Ukrainai 25.decembrī, kad daudzi ukraiņi svin Ziemassvētkus. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc Putina paziņojumam par uguns pārtraukšanu nav pamata ticēt un katrā gadījumā līdz mieram vēl ir tāls ceļš ejams.
LETA jau rakstīja, ka Putins ceturtdien uzdevis aizsardzības ministram Sergejam Šoigu ieviest uguns pārtraukšanas režīmu visā frontes līnijā Ukrainā pareizticīgo Ziemassvētku laikā.
"Ņemot vērā patriarha Kirila aicinājumu, es uzdodu Krievijas Federācijas aizsardzības ministram ieviest uguns pārtraukšana režīmu visā pušu saskarsmes līnijā Ukrainā no šī gada 6.janvāra plkst.12.00 līdz šā gada 7.janvāra plkst.24.00," teikts prezidenta preses dienesta paziņojumā.
"Sakarā ar to, ka karadarbības rajonos dzīvo liels skaits pareizticīgo pilsoņu, mēs aicinām Ukrainas pusi izsludināt uguns pārtraukšana režīmu un ļaut viņiem apmeklēt dievkalpojumus Ziemassvētku vakarā, kā arī Ziemassvētku dienā," teikts Putina rīkojumā.
Patriarhs Kirils ceturtdien aicināja uz Ziemassvētku pamieru karadarbības zonā.