Masks paziņojis par "Twitter" apturēto žurnālistu kontu atjaunošanu

© Vladislavs Proškins / F64

Miljardieris Īlons Masks piektdienas vakarā paziņoja, ka viņš atjauno vietnē "Twitter" bloķētos žurnālistu kontus.

Maskam piederošā "Twitter" šonedēļ apturēja vairāku žurnālistu kontus, jo Masks viņus apsūdzēja par viņa ģimenes apdraudēšanu.

Tādu pazīstamu mediju kā "New York Times", Washington Post" žurnālistu kontu bloķēšana izraisīja plašu kritiku un brīdinājumus, ko Maskam izteica Eiropas Savienība un Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO).

"Tauta ir runājusi. Kontiem, kuros tika izsekota mana atrašanās vieta, tagad tiks atcelts aizliegums," tviterī rakstīja vietnes īpašnieks. Vairāki iepriekš bloķētie žurnālisti jau ir atgriezušies tviterī.

Maska tviterī izveidotā aptaujā gandrīz 59% no 3,69 miljoniem lietotāju nobalsoja par apturēto kontu darbības tūlītēju atjaunošanu. Otra atbildes versija bija kontu atjaunošana pēc septiņām dienām.

Sašutums sākās trešdien, kad "Twitter" bloķēja kontu "@ElonJet", kurā tika sekots līdz Maska privātās lidmašīnas atrašanās vietai. Lēmumu Masks pamatoja ar to, ka Losandželosā mašīnai, kurā atradās viņa bērni, sekojis kāds "trakais izsekotājs". Par incidentu viņš vainoja iespēju izsekot lidmašīnas atrašanās vietai.

Daži žurnālisti, rakstot par notikušo, publicēja arī tvitera ierakstus, kas saistīti ar apturēto kontu "@ElonJet", ko Masks raksturoja kā "atentāta koordinātas" viņam un viņam ģimenei.

Konkrētus pierādījumus saviem apgalvojumiem gan Masks nav sniedzis. Viņš it kā mēģināja izskaidrot savu pozīciju "Twitter Spaces" sarunā, tomēr, sastopoties ar asiem un konkrētiem jautājumiem, sarunu pārtrauca un apturēja "Twitter Spaces" darbību.

"Ziņas par patvaļīgu žurnālistu [kontu] apturēšanu vietnē "Twitter" ir satraucošas. ES Digitālo pakalpojumu likums prasa ievērot plašsaziņas līdzekļu brīvību un pamata tiesības. To nostiprina mūsu Mediju brīvības likums," paziņoja EK viceprezidente Vera Jurova.

"Īlonam Maskam tas būtu jāapzinās. Ir sarkanās līnijas," norādīja Jurova, piebilstot, ka drīz var sekot sankcijas.

Savukārt ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša preses sekretārs žurnālistu kontu bloķēšanu nodēvēja par "bīstamu precedentu laikā, kad žurnālistiem visā pasaulē ir jācīnās pret cenzūru, fiziskiem draudiem un vēl sliktāk".

Kopš oktobra beigās pasaules bagātākais cilvēks Masks vienpersoniski pārņēma kontroli pār "Twitter", pabeidzot tā iegādi par 44 miljardiem dolāru, viņa lēmumi bijuši pretrunīgi vērtēti.

Miljardieris ir atlaidis vairāk nekā pusi no "Twitter" 7500 darbiniekiem, viņš ir solījis pārmaiņas kontu apliecināšanas procesā, ieviešot maksu par zilo apliecinātā konta zīmi, tāpat viņš ir atjaunojis iepriekš bloķēto bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa kontu un vērsies pret ASV galveno epidemiologu Entoniju Fauči.

Daļa reklāmdevēju ir atteikušies no "Twitter" izmantošanas un arī daļa lietotāju meklē iespējas izmantot citu vietni, sakot, ka tviteris kļuvis haotisks. Vietnes "Mastodon" konts tviterī tika bloķēts, un tāpat lietotājiem netika ļauts publicēt tvitera ierakstus ar saiti uz savu "Mastodon" kontu.

Pasaulē

Krievija sevi ir ilgstoši pasniegusi kā globālu lielvaru, kas uzvar karos un atbalsta savus sabiedrotos, līdz ar to Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā šo Krievijas imidžu Tuvajos Austrumos ir pamatīgi iedragājusi, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais