Piektdiena, 29.septembris

redeem Miķelis, Mihails, Miks, Mikus, Miģelis

arrow_right_alt Pasaulē

Ukrainas kara 277. diena. Jaunākā informācija [papildināts 21:44]

© AP/Scanpix/LETA

Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Krievijas Ukrainas karā 27. novembrī. Ukraina jau deviņus mēnešus varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu.

21.44. Amerikāņu astronauts Skots Kellijs apmeklējis Ukrainu. Viņš pabijis Irpiņā un Kijevas bērnu slimnīcā, vēsta pravda.com.ua.

19.46. Krievijas karaspēks Doneckas apgabalā mēģina virzīties uz Pavļivku un Vuhledaru, taču maz ticams, ka viņi spēs koncentrēt pietiekami kvalitatīvus spēkus, lai panāktu izrāvienu un ieņemtu Ukrainas kontrolēto Doneckas apgabala daļu, teikts jaunākajā Lielbritānijas izlūkdienesta publiskajā ziņojumā par stāvokli Ukrainas frontēs.

Ziņojumā norādīts, ka rajonā ap Pavļivku un Vuhledaru pēdējās divās nedēļās notikušas intensīvas kaujas, bet neviena no karojošajām pusēm lielas teritorijas nav ieguvusi vai zaudējusi.

18.45. Ukrainas varasiestādes informē, ka bombardēšanās un apšaudēs nodarīti postījumi 2719 mācību iestādēm, no kurām 332 pilnībā sagrautas.

17.50. Slikto laikapstākļu dēļ karadarbības intensitāte Ukrainas frontē ir samazinājusies, bet nākamo nedēļu laikā tā, visticamāk, atkal pieaugs, jo gaisa temperatūra pazemināsies un zemes sasals, prognozē ASV Kara studiju institūts (ISW).

ASV eksperti norāda, ka Ukrainas un Krievijas ziņotais no frontes līnijām Ukrainas austrumos un dienvidos, tai skaita no Svatoves, Bahmutas un Vuhledaras, liecina, ka operācijas abās pusēs pašlaik kavē spēcīgais lietus un dubļi. Tomēr meteorologi prognozē, ka gaisa temperatūra nākamnedēļ Ukrainā pazemināsies un zeme sasals, kas ļaus karaspēkiem pārvietoties ātrāk, un kauju intensitāte, domājams, atkal pieaugs.

ISW prognozē, ka kauju intensitāte varētu pieaug nākamajā nedēļas nogalē un tai sekojošajā nedēļā.

16.35. Ukrainas atomenerģijas uzņēmuma "Enerhoatom" prezidents Petro Kotins svētdien televīzijā paziņojis, ka, spriežot pēc pēdējiem novērojumiem, krievu iebrucēji varētu gatavoties pamest Zaporižjes atomelektrostaciju (AES).

"Pēdējo nedēļu laikā mēs faktiski esam saņēmuši informāciju, ka parādījušās pazīmes, ka viņi, iespējams, gatavojas pamest Zaporižjes AES," paziņoja Kotins.

Krievijas prese sākusi rakstīt, ka Zaporižjes AES, iespējams, būtu jāatstāj un varbūt tā jānodod Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) kontrolē.

Kotins norādīja, ka "rodas iespaids, ka viņi kravā čemodānus un zog visu, ko var atrast".

15.40. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā sākuma 24.februārī krievi zaudējuši 2905 tankus, 5856 bruņutransportierus, 1897 lielgabalus, 395 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 209 zenītartilērijas iekārtas, 278 lidmašīnas, 261 helikopteru, 1555 bezpilota lidaparātus, 531 spārnoto raķeti, 4412 automobiļus un autocisternas, 16 kuģus un ātrlaivas, kā arī 163 specializētās tehnikas vienības.

Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

14.20. Krievijas spēki šonedēļ vairāk nekā 50 reizes apšaudījuši Hersonas apgabalu, svētdien paziņojis apgabala kara administrācijas vadītājs Jaroslavs Januševičs.

Januševičs vietnē "Telegram" paziņoja, ka apšaudēs nogalināts viens cilvēks un divi ievainoti, un apsūdzēja Krieviju terorismā un uzbrukumos civiliedzīvotājiem.

Viņš norādīja, ka uzbrukumi vērsti pret pilsētām Dņepras upes ziemeļrietumu krastā.

13.30. Četras dienas pēc spēcīgās apšaudes gandrīz visā Kijivā atjaunota elektroapgāde, paziņojusi Ukrainas galvaspilsētas militārā administrācija.

Lielākajā daļā galvaspilsētas svētdienas rīta bija atjaunota elektroapgāde, apkure, ūdens padeve un mobilo telefonu sakari, vietnē "Telegram" ziņoja galvaspilsētas militārā administrācija.

Vēl turpinās labošanas darbi elektroapgādes tīklā, un lielais pieprasījums var novest pie lokāliem elektroapgādes traucējumiem, brīdināja administrācija.

12.35. Kopš kara sākuma Krievijas karaspēka uzbrukumos Ukrainā nogalināti vismaz 440 bērni, bet vēl vismaz 851 guvis dažādus ievainojumus, svētdien paziņojusi Ukrainas Ģenerālprokuratūra.

Krievu uzbrukumos Doneckas apgabalā nogalināti vai ievainoti 424 bērni, Harkivas apgabalā - 266, Kijivas apgabalā - 117, Mikolajivas apgabalā - 77, Zaporižjas apgabalā - 76, Černihivas apgabalā - 68, Luhanskas apgabalā - 64, Hersonas apgabalā - 70 un Dnipropetrovskas apgabalā - 33.

Ukrainas Ģenerālprokuratūra norāda, ka šie dati nav galīgi, jo, turpinoties apšaudēm, nav iespējams pārbaudīt visu valsts teritoriju, īpaši pagaidām okupētās teritorijas.

11.40. Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz svētdienas rītam sasnieguši 87 310 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Diennakts laikā iznīcināti 600 iebrucēji.

10.28. Pēdējās nedēļas laikā Ukraina un Krievija vairākkārt veikušas gūstekņu apmaiņas. Kā norādīja Ukrainas prezidenta biroja vadītājs, nedēļas laikā Kijivai izdevies panākt 98 ukraiņu atgriešanos mājās.

09.08. Krievijas Tieslietu ministrija piektdien fizisko personu "ārvalstu aģentu" sarakstā iekļāvusi bijušo Jekaterinburgas mēru un vienu no skaļākajiem Krievijas pret Ukrainas izvērstā kara kritiķiem Jevgēņiju Roizmanu, liecina ministrijas tīmekļa vietnē publicētā informācija.

Fizisko personu "ārvalstu aģentu" saraksts papildināts ar sešiem cilvēkiem, un viņu vidū ir arī telekanāla "Doždj" žurnāliste Anna Mongaita un advokāts Iļja Novikovs.

Pret Roizmanu augustā tika uzsākta krimināllieta par Krievijas armijas "diskreditāciju", un cita starpā viņam tika aizliegts izmantot sociālo tīklu "Twitter", kur viņš aktīvi iestājās pret karu, kritizēja Kremli un tā pakalpiņus.

00.10 Krievija gatavojas izvest no Luhanskas apgabala uz Krieviju aptuveni 10,5 tūkstošus ukraiņu bērnu.