Ukrainas kara 262. diena. Jaunākā informācija [papildināts 22:16]

© Scanpix

Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Krievijas Ukrainas karā 12. novembrī. Ukraina jau deviņus mēnešus varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu

22:16. Ukrainas nule atgūtajā Hersonā jau sākusi strādāt likumīgā administrācija, sociālajā tīklā "Facebook" pavēstīja Hersonas apgabala kara administrācijas vadītājs Jaroslavs Januševičs. "Pilsētā ieradušās un ķērusies pie pienākumu pildīšanas Hersonas apgabala, Hersonas pilsētas un Hersonas rajona kara administrācijas. Tāpat pie dienesta pienākumu pildīšanas ķērusies Nacionālā policija un Ukrainas Drošības dienests. Strādājam pie tā, lai pilsētā atjaunotu normālu dzīvības procesu norisi," videovēstījumā sacīja apgabala vadītājs.

21:04. Krievu okupanti no Hersonas Mākslas muzeja uz Simferopoli, okupētajā Krimā, evakuācijas gaitā aizveduši teju 15 000 eksponātu, sestdien vēsta Ukrainas īpašo operāciju spēku izveidotais Nacionālās pretošanās centrs.

20:07. Krievija neļaus kuģiem, kas uzņēmuši kravas ārpus Krievijas, braukt caur Kerčas šaurumu Azovas jūrā, sestdien pavēstīja Turcijas Transporta ministrija.

19:20. Hersonā atgriezusies Ukrainas policija, sestdien pavēstīja Ukrainas Nacionālās policijas priekšnieks Ihors Klimenko. "Aptuveni 200 policistu strādā pilsētas teritorijā. Ap Hersonu un tās teritorijā izvietoti kontrolpunkti. Hersonas apgabala policija turpina fiksēt krievu okupantu noziegumus," apliecināja policijas vadītājs. "Galvenie draudi šobrīd saistās ar maisveidīgo mīnēšanu. Pie sprādzienbīstamo priekšmetu apzināšanas un neitralizēšanas šobrīd strādā desmit spridzekļu neitralizēšanas tehniķu grupas. Hersonā veicot administratīvās ēkas atmīnēšanu, viens policists šodien guva ievainojumus," sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja Klimenko.

18:50. Eiropas Savienība (ES) un Lielbritānija apņēmušās boikotēt Krievijas delegācijas uzstāšanos G20 samitā, kas 15. un 16.novembrī notiks Bali, Indonēzijā, vēsta birtu laikraksts "Daily Telegraph ". Starptautiskā sabiedrība šādi vēlas apliecināt, ko domā "par visiem šiem Krievijas noziegumiem, ļaunprātībām un nelikumībām", laikrakstam sacīja Eiropas Ārējās darbības dienesta pārstāvis.

18:00. Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz sestdienas rītam sasnieguši 80 210 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. Diennakts laikā iznīcināti 810 iebrucēji. Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma 24.februārī krievi zaudējuši 2838 tankus, 5730 bruņutransportierus, 1829 lielgabalus, 393 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 205 zenītartilērijas iekārtas, 278 lidmašīnas, 261 helikopteru, 1506 bezpilota lidaparātus, 399 spārnotās raķetes, 4279 automobiļus un autocisternas, 16 kuģus un ātrlaivas, kā arī 160 specializētās tehnikas vienības.

16:40. Krievijas medijos publicēts video, kurā, kā tiek apgalvots, Ukrainas Hersonas apgabalā fiksēta Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) tilta spridzināšana. Video parādījies laikraksta "Izvestija" tīmekļa vietnē, kā arī citos Kremļa kontrolētajos medijos. Video ierakstā redzams spilgts uzliesmojums un spēcīgs sprādziens. Arī Ukrainas iekšlietu ministra padomnieks Antons Heraščenko pārpublicējis video platformā "Telegram".

"Tā izskatās viņu "varonīgā pārgrupēšanās". Bēgšana un tiltu spridzināšana. Lai nepanāktu," skaidroja amatpersona. "Nekas, visus panāksim," solīja Heraščenko, ierakstam pievienojot tēmturi "Krievija terorists". "Maxar" satelītu attēlos redzams, ka Novo Kahovkas dambim nodarīti lieli postījumi.

15:21. Pazīstamais britu grafiti mākslinieks Banksijs Ukrainā Kijivas apgabala Borodjankā uz sagrauta nama sienas uzgleznojis vingrotāju, sestdien vēsta "Radio Brīvība". Tvitera lietotāji ziņo arī par citiem grafiti darbiem Borodjankā, Irpeņā un Kijivā, kas radīti Banksija stilā, tomēr mākslinieka "Instagram" profilā tie nav publicēti. Banksijs tiek uzskatīts par vienu no noslēpumainākajiem mūsdienu māksliniekiem. Joprojām nav zināms, kas slēpjas aiz šī pseidonīma. Viņa darbiem ir spilgts sociāli politiskais zemteksts.

14:07. Ukraina uzvar kaujās, bet karš turpinās, Dienvidaustrumāzijas valstu samitā Kambodžā žurnālistiem sacīja Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba, komentējot Hersonas ieņemšanu. Kā sacīja Kuleba, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs nav lūdzis rīkot tikšanos samita ietvaros. "Ja viņš to izdarīs, mēs šo lūgumu rūpīgi izskatīsim," sacīja Kuleba, norādot, ka Krievijai šajā gadījumā pret sarunām ir jāizturas godprātīgi. "Nav nekādu pazīmju, ka Krievija sarunas ved patiesīgi," sacīja ministrs. "Sēsties pie galda skaistas fotogrāfijas dēļ? Tas jau ir bijis, mēs to izdarījām, mēs pamēģinājām," piebilda Ukrainas ārlietu ministrs.

13:00. Hersonas apgabala krievu okupantu struktūras pavēstījušas, ka uz laiku pārceļ reģiona galvaspilsētu no Hersonas uz Heņičesku, vēsta Krievijas mediji, atsaucoties uz okupantu marionetēm Krievijas sagrābtajā Ukrainas dienvidu reģionā. "Šodien Hersonas apgabala pagaidu administratīvā galvaspilsēta ir Heņičeska. Tur sakoncentrēti visi galvenie varas orgāni," sacījis okupantu administrācijas preses sekretārs Aleksandrs Fomins. Heņičeska ir kūrorts un ostas pilsēta. Tā atrodas reģiona dienvidos Azovas jūras krastā pie Arabata strēles.

12:00. ASV Baltā nama administrācija sestdien apsveica Ukrainas "ārkārtēju uzvaru", atkarojot Hersonas pilsētu no krievu okupācijas. "Tiešām izskatās, ka ukraiņi ir tikko guvuši ārkārtēju uzvaru, kur vienīgā apgabala galvaspilsēta, ko Krievija bija sagrābusi šajā karā, atkal ir zem Ukrainas karoga - un tā ir diezgan ievērojama lieta," reportieriem sacīja ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans, pavadot prezidentu Džo Baidenu uz Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas (ASEAN) samitu Kambodžā.

10:43. Zviedrijas valdība tuvākajā laikā pieņems lēmumu par mūsdienīgāku bruņojuma sistēmu piegādēm Ukrainai, piektdien paziņoja Zviedrijas aizsardzības ministrs Pols Jonsons. Viņš atteicās precizēt, tieši par ko ir runa, atsaucoties uz operatīvo noslēpumu un riskiem, kas saistīti ar militārās palīdzības piegādi. Jonsons tomēr precizēja, ka šis militārais atbalsts ietvers Ukrainas karavīru apmācību. Jonsons arī sacīja, ka Zviedrija ir par Ukrainas karavīru sagatavošanas programmas turpināšanu Lielbritānijā un izskata iespēju pievienoties ES apmācības misijai.

09:51. Ukrainas pilsoņu skaits, kas meklē patvērumu Eiropas Savienības (ES) valstīs, septembrī vairākās valstīs samazinājies, sevišķi Polijā, Vācijā un Francijā, liecina Eiropas Statistikas biroja ("Eurostat") dati. Polija septembrī uzņēma par 13 735 ukraiņu bēgļiem mazāk nekā augustā. Ukrainas pilsoņu skaits, kuriem tika piedāvāta pagaidu aizsardzība Francijā un Vācijā, septembrī samazinājās attiecīgi par 10 160 un 2830 salīdzinājumā ar augustu. Septembrī tomēr tika fiksēts ukraiņu bēgļu skaita pieaugums tādās valstīs kā Īrija, Dānija un Kipra.

09:08. Ukrainas spēki līdz piektdienai ir atbrīvojuši no krievu okupācijas vairāk nekā 3000 kvadrātkilometru lielu teritoriju valsts dienvidos, televīzijas ziņu maratonā pastāstīja Operatīvās pavēlniecības "Dienvidi" preses centra preses sekretāre Natālija Humeņuka.

08:37. Nekādas kara iesaldēšanas pēc Hersonas atbrīvošanas nebūs, piektdien apliecināja Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs. "Mēs nevaram neko iesaldēt, nevaram pieļaut nekādu apstāšanos. Prezidenta uzdevums - visu mūsu teritoriju atbrīvošana no teroristiem un okupantiem," telemaratona ēterā piektdien sacīja Daņilovs. "Pēdējās septiņas astoņas augstākā virspavēlnieka štāba sēdes bija veltītas Hersonas virzienam. Tagad par to var pateikt," atzina amatpersona.

00:10. Karš starp Krieviju un Ukrainu ir imperiālistisks karš, kas balstīts koloniālismā, norāda Ukrainas Nacionālās sabiedriskās raidorganizācijas ("Suspline") ziņu dienesta vadītāja Angelina Karjakina. Viņas ieskatā, žurnālistiem ir jāizskaidro savai auditorijai, kas ir Krievijas koloniālisms un kāds ir Ukrainas pretestības fenomens. Viņa norādīja, ka cilvēki Ukrainas ciemos ar kailām rokām apturēja krievu tankus un visa pasaule skatījās videomateriālus, kā vīrietis uz divriteņa vai sieviete ar pannu rokās stājās pretim tankam. "Kāpēc viņi to darīja, ir balstīts desmitgadēs, simtgadēs. Tas nav stāsts, kuram ir daži mēneši vai astoņi gadi. Tas nav sācis 2014.gadā, kad Krievija pirmo reizi iebruka Ukrainā. Tas ir gadsimtiem ilgas kolonizācijas stāsts," sacīja Ukrainas Nacionālās sabiedriskās raidorganizācijas ziņu dienesta vadītāja.

Pasaulē

ASV prezidents Džo Baidens trešdien Vašingtonā Baltajā namā tikās ar nule notikušo prezidenta vēlēšanu uzvarētāju Donaldu Trampu, kas valsts galvas pilnvaras pārņems janvāra beigās.

Svarīgākais