ASV vidustermiņa vēlēšanas uzvaru guvuši daudzi republikāņi vēlēšanu noliedzēji

© AP/Scanpix/Leta

Vairāk nekā 100 republikāņu, kas noliedz ASV 2020.gada prezidenta vēlēšanu rezultātus, otrdien guvuši uzvaras vidustermiņa vēlēšanās, izcīnot vietas Kongresā, kā arī amatus štatu līmenī visā valstī.

Tomēr kandidātu vidū, kas atbalstīja eksprezidenta Donalda Trampa nepamatotos apgalvojumus par "vēlēšanu nozagšanu", ir arī zaudējumi. Tā galēji labējo sazvērestības teoriju piekritējs Dāgs Mastrjāno cietis sakāvi Pensilvānijas gubernatora vēlēšanās.

Atbilstoši laikraksta "Washington Post" analīzei teju 300 republikāņu vidustermiņa vēlēšanu kandidātu apšaubījuši pēdējo ASV prezidenta vēlēšanu leģitimitāti.

Atbilstoši rezultātiem, kas apkopoti līdz otrdienas vakaram, vairāk nekā 140 no viņiem guvuši uzvaras, arī cīņā par vietām Pārstāvju palātā un Senātā, kā arī štatu līmeņa amatiem.

Vēlēšanu noliedzēju vidū, kas guvuši uzvaru otrdienas vēlēšanās, ir Džordžijas kongresmene Mārdžorija Teilore Grīna un Keitija Brita, kas kandidēja uz Alabamas vietu ASV Senātā.

Tomēr Mastrjāno, kas piedalījās 6.janvāra protestos pret Džo Baidena uzvaru vēlēšanās un atbalstījis ideju, ka štatu likumdevēju sapulces var atcelt vēlēšanu rezultātus, zaudējis demokrātam Džošam Šapīro.

Dons Boldaks, kas atbalstījis sazvērestības teorijas, arī zaudējis cīņā par Ņūhempšīras vietu ASV Senātā.

Arizonā, kur vēlēšanu noliedzēju apgalvojumiem kampaņas gaitā bijusi prominenta loma, balsu skaitīšana turpinās.

Tramps kopumā atbalstījis vairāk nekā 200 vidustermiņa vēlēšanu kandidātu. Lai atbalstu saņemtu, kandidātiem bija jāapliecina, ka piekrīt Trampa "lielo melu" teorijai.

Vidustermiņa vēlēšanās tiek pārvēlēti visi 435 Pārstāju palātas locekļi, un vairums prognožu liecināja, ka kontroli pār Kongresa apakšpalātu pārņems republikāņi. Vairākuma nodrošināšanai Pārstāvju palātā nepieciešamas vismaz 216 vietas.

Saskaņā ar daļējiem rezultātiem, šobrīd demokrāti Pārstāvju palātā nodrošinājuši 167 vietas, republikāņi - 192.

Saskaņā ar prognozēm pirms vēlēšanām, demokrātiem bija nelielas izredzes paturēt kontroli pār Kongresa augšpalātu. Līdz šim spēku samērs Senātā bija 50 pret 50. Saskaņā ar daļējiem rezultātiem, šobrīd demokrāti Senātā nodrošinājuši 47 vietas, republikāņi - 46, notiek balsu apkopošana par atlikušajām septiņām vietām.

Svarīgākais