Situācija Kosovas ziemeļos, kur Mitrovicas pilsētā un tās apkaimē kompakti dzīvo aptuveni 50 000 serbu, kļūst aizvien nokaitētāka. Protestējot pret Kosovas varasiestāžu prasību nomainīt savulaik Serbijas izdotās automašīnu numurzīmes ar Kosovas numurzīmēm, simtiem Kosovas valsts iestādēs strādājošo serbu paziņojuši par aiziešanu no darba, bet svētdien notikušajā demonstrācija skanējuši saukļi, kas liecina - šie ļaudis neatzīst Kosovas neatkarību un uzskata, ka joprojām dzīvo Serbijā. Belgradas amatpersonu nostāja tikai pamudina Kosovas serbus uz aktīvāku pretestību varasiestādēm.
Strīds par automašīnu numurzīmēm ir tikai daļa no plašākas problēmas - Kosovas ziemeļos dzīvojošie serbi uzskata, ka 2008. gadā notikusī Kosovas pasludināšana par neatkarīgu valsti ir vien pārpratums, kas agrāk vai vēlāk tiks labots. Viņu ieskatā Kosova joprojām ir Serbijas province, un šo naratīvu uztur arī varasiestādes Belgradā, kategoriski atsakoties atzīt Kosovas neatkarību. Jāpiebilst gan, ka to nav atzinušas arī vairākas Eiropas Savienības valstis ar Spāniju priekšgalā, bažījoties, ka Kosovas gadījums var kļūt par precedentu, kas pamudinās neatkarību pasludināt šajās valstīs esošajiem separātiski noskaņotajiem reģioniem.
Eiropas Savienība Kosovas neatkarību atzīst un uzsvērusi - kamēr Serbijas un Kosovas attiecības netiks normalizētas, abas valstis netiks ne soli tuvāk deklarētajam mērķim par iestāšanos ES. Taču šis spiediens nav devis cerētos rezultātus, un svētdien Serbijas ārlietu ministrs Ivica Dačičs paziņoja, ka Belgrada noraidījusi kārtējo Briseles priekšlikumu. Tajā Serbijai bija piedāvāts paātrināt sarunas par iestāšanos ES, ja šī valsts neliks šķēršļus Kosovas uzņemšanai ANO, ziņo AP. Belgradas nostāja un solījumi līdz pēdējam atbalstīt savus Kosovā dzīvojošos tautiešus, stimulē Kosovas serbus uz aktīvāku pretdarbību Kosovas varasiestādēm. Tiesa, tas neattiecas uz visiem Kosovā dzīvojošajiem serbiem. Aptuveni 40 000 cilvēku, kuri dzīvo valsts centrālajā vai dienvidu daļā, apdzīvotajās vietās, kur vairākums iedzīvotāju ir Kosovas albāņi, bijuši spiesti pakļauties valsts likumiem, un neizrāda īpašu gatavību dumpoties. Taču Mitrovicā kaislības sit augstu vilni. "Šī ir mūsu zeme, un mēs nepadosimies. Atkāpšanās ceļa nav. Lai dzīvo Serbija!" - AP citē vietējā serbu politiķa Gorana Rakiča sacīto svētdien notikušajā protesta akcijā. Šīs demonstrācijas laikā plīvoja Serbijas karogi, skanēja Serbijas himna, bet Rakičs paziņoja, ka atsakās no repatriācijas lietu ministra amata, piebilstot, ka simtiem serbu pametuši darbu municipalitāšu administrācijās, tiesās, policijā un citās struktūrās. Kosovas premjers Albins Kurti aicinājis serbus apdomāties un saprast, ka aizejot no darba viņi tikai pasliktinās situāciju, un viņu pašu tautieši nespēs saņemt vietējo varas struktūru pakalpojumus, raksta Reuters.
Rakičs, kurš pašlaik uzņēmies iniciatīvu, pieprasījis Kosovas valdību atteikties no šīs valsts numurzīmju uzspiešanas serbiem. AFP atgādina, ka kopš 1. novembra autovadītājiem, kuri joprojām lieto vecās, Serbijas izsniegtās numurzīmes, tiek izteikts brīdinājums, bet sākot ar 21. novembri par šo pārkāpumu piespriedīs 150 eiro lielu naudassodu. Savukārt ar nākamā gada 23. aprīli spēkā stāsies kārtība, kad ar kaimiņvalsts numurzīmēm aprīkotās automašīnas vienkārši tiks konfiscētas.