Ukrainas kara 251. diena. Jaunākā informācija [papildināts 21:22]

© SCANPIX

Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Krievijas Ukrainas karā 1. novembrī. Ukraina jau astoņus mēnešus varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu.

21:22. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans telefonsarunā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu paudis pārliecību, ka domstarpības par labības eksportu no Ukrainas ir iespējams atrisināt. Erdogans sacīja Putinam, ka ir pārliecināts, ka ceļu laukā no šīs krīzes iespējams atrast, "balstoties uz konstruktīvu pieeju", paziņoja Erdogana birojs. Turcijas prezidents arī pauda viedokli, ka šīs problēmas atrisināšana varētu iedrošināt uz soļiem pretī sarunu atsākšanai par mieru starp Krieviju un Ukrainu, atklāja Erdogana birojs. Krievijas un Ukrainas "labības darījums" tika ar ANO un Turcijas starpniecību noslēgts 22.jūlijā. Pirmais kuģis vienošanās ietvaros pameta Odesas ostu 1.augustā. Saskaņā ar šo vienošanos no Ukrainas eksportēti vairāk nekā 9,7 miljoni tonnu graudaugu.

20:31. Krievijas tiesa atņēmusi pilsonību vides aktīvistam Aršakam Makičjanam, kurš iestājies pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, sociālajā tīklā "Facebook" paziņojis Makičjans. Pilsonība atņemta arī viņa tēvam un diviem brāļiem. Viņiem nav citu valstu pilsonības.

19:44. ASV Finanšu ministrija oktobrī atvairījusi prokrieviska hakeru grupējuma kiberuzbrukumus, kuri nenodarīja vērā ņemamu kaitējumu, otrdien atklājusi ministrijas amatpersona.

18:16. Pēc Baltkrievijas pagrīdes ziņām, Baltkrievijā ierodas Krievijas armijas inženieri, lai celtu kazarmas un nometnes, paziņojis Baltkrievijas Nacionālais pretošanās centrs. Inženieri piesaistīti, veidojot tā dēvēto vienoto Krievijas Federācijas un Baltkrievijas karaspēku reģionālo grupējumu. Paredzams, ka tajā būs līdz 20 000 vīru. Lielāko daļu kazarmu plānots būvēt Brestas apgabalā, kur ierodas krievu aizmugures vienības.

17:09 Šodien, 1.novembrī, uz ilggadējo Tukuma novada pašvaldības sadraudzības pilsētu Izjumu Ukrainā uzsāk ceļu autobuss ar pašvaldības, novada iedzīvotāju un uzņēmēju ziedojumiem, kas, tuvojoties ziemai, paredzēti pilsētas iedzīvotāju atbalstam.

16:28 ASV piešķīrušas astoņas sistēmas NASAMS un atbilstošo munīciju. Divas no tām Ukrainā būs tuvākajā laikā, bet vēl sešas tiks nodotas vēlāk," teikts paziņojumā.

14.11. ASV piešķirs Ukrainai astoņas pretgaisa aizsardzības sistēmas NASAMS, un divas no tām Ukrainā nonāks jau vistuvākajā laikā, pavēstīja Pentagona preses dienests.

"ASV piešķīrušas astoņas sistēmas NASAMS un atbilstošo munīciju. Divas no tām Ukrainā būs tuvākajā laikā, bet vēl sešas tiks nodotas vēlāk," teikts paziņojumā.

13.01. Krievijas uzņēmējs miljardieris Oļegs Tiņkovs sociālajā tīklā "Instagram" pavēstīja, ka ir atteicies no Krievijas pilsonības, mudinot šādi rīkoties ar citus uzņēmējus. Ierakstam uzņēmējs, kas vairākkārt nosodījis Krievijas pret Ukrainas izvērsto karu, pievienojis fotogrāfiju, kurā redzama Krievijas konsulātā Ženēvā izsniegtā izziņa.

12.45. Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz otrdienas rītam sasnieguši 72 470 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. Diennakts laikā iznīcināti 650 iebrucēji.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma 24.februārī krievi zaudējuši 2698 tankus, 5501 bruņutransportieri, 1730 lielgabalus, 383 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 197 zenītartilērijas iekārtas, 276 lidmašīnas, 257 helikopterus, 1415 bezpilota lidaparātus, 397 spārnotās raķetes, 4143 automobiļus un autocisternas, 16 kuģus un ātrlaivas, kā arī 154 specializētās tehnikas vienības.

12.02. Patlaban Eiropas Savienībā (ES) ir iestājusies zināma krīze saistībā ar sankciju pret Krieviju tālāko īstenošanu, pauž politologs Kārlis Daukšts. Viņš atzīmēja, ka tieši tas ir iemesls, kāpēc ir grūti prognozēt, kas būs iekļauts iespējamā 9.sankciju pakotnē, jo vairākas ES valstis, piemēram, naftas eksporta jomā ietur vienu politiku, bet gāzes eksporta un importa jomā - citu. Tā kā vienotības dažādu ES valstu starpā nav, ir grūti prognozēt kopējo sankciju tehnisko izpildījumu.

11.44. Krievijā uzreiz pēc tā dēvētās daļējās mobilizācijas noslēguma, kuras gaitā Kremlis plānoja iesaukt 300 000 cilvēku, 1.novembrī sācies rudens iesaukums, un tā gaitā varētu tikt iesaukti vēl 120 000. Rīkojumu par rudens mobilizāciju prezidents Vladimirs Putins parakstīja vēl 30 septembrī.

10.47. Neraugoties uz Ukrainas armijas pretuzbrukuma tempu palēnināšanos, Ukrainas aizstāvji pakāpeniski atbrīvo Krievijas sagrābtās teritorijas, raidsabiedrības "Amerikas Balss" ēterā sacīja bijušais ASV spēku komandieris Eiropā ģenerālis Bens Hodžess, prognozējot, ka pilnīga Ukrainas deokupācija tiks pabeigta līdz vasarai.

10.37. Graudu eksports no Ukrainas Melnās jūras ostām turpinās, neskatoties uz Krievijas lēmumu apturēt dalību tā dēvētajā labības darījumā, pirmdien paziņoja ANO.

09.55. Hersonas apgabala krievu okupantu varasiestāžu lēmums atļaut Ukrainas grivnas apriti paralēli Krievijas rublim liecina par problēmām ekonomikā un centienos iznīcināt visas okupēto teritoriju saites ar Ukrainu, uzskata ASV Kara institūta (ISW) analītiķi.

Hersonas apgabala okupantu administrācija vēl maijā paziņoja, ka apgabals septembrī pilnībā pāries uz rubli. Tomēr okupanti oficiāli atļāvuši grivnas apriti, tiesa gan, nosakot neizdevīgu kursu.

09.02. Kijivā pilnībā atjaunota ūdens un elektrības piegāde, kas tika ievērojami traucēta pēc pirmdienas rītā notikušajiem Krievijas raķešu triecieniem, paziņojis Ukrainas galvaspilsētas mērs Vitālijs Kličko. Taču joprojām tiek veikta elektrības atslēgšana, jo deficīts enerģētikas sistēmā pēc agresora barbariskajiem uzbrukumiem ir ievērojams, piebilda Kličko.

08.11. Krievijas spēki pirmdien uz Ukrainu izšāvuši 78 raķetes un piecus tāla darbības rādiusa dronus kamikadzes, paziņojis Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs.

Pēc Zalužnija teiktā, Krievijas armija palaidusi 55 spārnotās raķetes H-101, vienu vadāmo aviācijas raķeti H-59, 22 pretgaisa aizsardzības raķetes S-300, kas pārprogrammētas šaušanai pa zemes mērķiem, četrus dronus kamikadzes "Shahed-136" un vienu dronu "Lancet-3".

07.11. Nespējot modernizēt valsti, Krievija gadsimta laikā jau divas reizes ir sabrukusi, un tas pats sagaida arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina vadīto Krieviju, intervijā aģentūrai LETA pauda Zviedrijas bijušais premjerministrs un ārlietu ministrs, Eiropas Ārlietu padomes līdzpriekšsēdētājs Karls Bilts.

Viņš izteica pārliecību, ka Putins ilgi vairs nevaldīs, jo režīma problēmas aizvien pieaug un kādā brīdī tās viņam un viņa režīmam kļūs pārāk smagas.

05.43. ANO Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (IAEA) pirmdien paziņoja, ka ir sākusi inspekcijas Ukrainā kā daļu no "neatkarīgas pārbaudes" par Krievijas apgalvojumiem, ka Ukraina ražojot "netīrās bumbas". IAEA inspektori ir "sākuši un drīz pabeigs pārbaudes pasākumus divās vietās Ukrainā", teikts aģentūras paziņojumā. IAEA ģenerāldirektors Rafaels Grosi paziņoja, ka viņš šonedēļ sniegs "sākotnējos slēdzienus par pēdējiem pārbaudes pasākumiem abos objektos".

05.03. Krievijas armija karam Ukrainā vervē Afganistānas īpašo spēku karavīrus, kas bija apmācīti un cīnījās ASV bruņoto spēku pusē, bet pēc haotiskās ASV karaspēka izvešanas pērn aizbēga uz Irānu, ziņu aģentūrai "Associated Press" paziņoja trīs bijušie Afganistānas ģenerāļi.

00.10. Krievijas prezidents Vladimirs Putins sacīja, ka pirmdienas raķešu uzbrukums Ukrainai ir Kremļa atbilde uz iznicinātajiem Melnās jūras flotes kuģiem.

Svarīgākais