Orkāna "Īans" dēļ Floridā mudina evakuēties 2,5 miljonus cilvēku

© pixabay.com

Viesuļvētrai "Īans" tuvojoties ASV Floridas štatam, varasiestādēm mudinājušas evakuēties vairāk nekā 2,5 miljoniem iedzīvotāju.

Pavalsts Meksikas līča piekrastes rajonu iedzīvotāji izpirkuši veikalus, aizbarikādējuši māju logus un daudzi jau patvērušies evakuācijas centros.

"Laiks evakuēties ir tagad. Dodieties ceļā," vēl otrdienas vakarā paziņoja Floridas ārkārtas situāciju dienesta direktors Kevins Gatrijs, mudinot iedzīvotājus ņemt vērā brīdinājumus par evakuāciju.

Tiem, kas kavēsies, evakuēties būs sarežģīti, jo lielo vēju dēļ varasiestādēm var nākties slēgt šoseju tiltus, brīdinājais gubernators Rons Disantis.

Orkāna spēks pieaudzis līdz ārkārtīgi bīstamajai 4.kategorijas viesuļvētrai, trešdien pavēstījis ASV Nacionālais viesuļvētru centrs (NHC), norādot, ka vētra, domājams, kļūs vājāka pēc krasta līnijas sasniegšanas.

Vētras epicentrs atrodas 130 kilometrus uz dienvidrietumiem no Floridas štata Puntagordas, bet vēja ātrums brāzmās sasniedzis 250 kilometrus stundā (70 metrus sekundē), norādījis NHC.

Viesuļvētra otrdien traucās pāri Kubai, atstājot bez elektrības visu salu.

Sagaidāms, ka tā sasniegs Floridu trešdienas vakarā uz dienvidiem no Tampas līča starp Sarasotu un Neiplsu.

Vētra var izraisīt milzīgus viļņus, dzīvībai bīstamus piekrastes plūdus, bet dažos apvidos nokrišņu daudzums var pārsniegt 30 centimetrus, brīdina NHC.

Ja "Īans" trauksies pāri Tampas apvidum, tā būs pirmā viesuļvētra šajā rajonā kopš 1921.gada Tarponspringsas vētras.

"Īana" izraisītie postījumi var būt vieni no lielākajiem finanšu izteiksmē, datu modelēšanas dienestam "Enki Research" prognozējot, ka ar vētru saistītie zaudējumi lēšami no 38 līdz 60 miljardiem dolāru.

Pasaulē

Pensilvānijā sestdien kāds jauns vīrietis sašāva prezidenta amata kandidātu Donaldu Trampu. Pārdrošnieks “vairākas reizes šāva uz skatuves pusi no paaugstinātas pozīcijas ārpus mītiņa norises vietas”, teikts ASV drošībnieku ziņojumā. Vieni to uzskata par teātri, citi – par nopietnu brīdinājumu. Trešie ir pārliecināti, ka atentāta mēģinājums palīdzēs Trampam uzvarēt vēlēšanās. Ikoniskais foto ar ievainoto Trampu, kurš izsauc kareivīgus saukļus, un ASV karogu fonā – tas vien jau ir ko vērts.

Svarīgākais