Pēc sešām sīvu sadursmju dienām Kirgizstāna un Tadžikistāna vienojas par uguns pārtraukšanu

© AFP/Scanpix/Leta

Kirgizstāna un Tadžikistāna pēc sešām sīvu sadursmju dienām panākušas vienošanos par uguns pārtraukšanu, pirmdien pavēstīja abu pušu amatpersonas.

Kā paredzēts dokumentā, ko parakstījuši abu valstu nacionālās drošības dienestu vadītāji, no robežas apvidus jāatvelk karavīri un smagais bruņojums.

Pēc aizvadītajā nedēļā pieredzētās vardarbības situācija Batkenas robežapvidū stabilizējas, apliecināja Kirgizstānas Valsts nacionālās drošības komitejas priekšsēdētājs Kamčibeks Tašijevs.

"Mēs esam pārliecināti, ka tagad uz mūsu robežas iestāsies īsts miers," sacīja Tašijeva Tadžikistānas kolēģis Saimumins Jatimovs.

Abas valstis vienojušās par komisijas izveidošanu, kas izmeklēs pēdējo sadursmju izraisīšanās apstākļus, sacīja Tašijevs.

Paredzēts, ka komisija darbu sāks otrdien.

Sadursmēs, kas sākās 14.septembrī, Kirgizstānā dzīvību zaudējuši vismaz 59 cilvēki, bet 164 ievainoti, liecina oficiālās aplēses. 136 000 cilvēku no Kirgizstānas Batkenas apgabala evakuēti.

Tadžikistānā dzīvību zaudējis 41 cilvēks.

Kopš neatkarības iegūšanas 90.gadu sākumā abas valstis nav spējušas atrisināt domstarpības par 1000 kilometru garo robežu.

Pasaulē

Daudziem neatbildēts jautājums ir: kas pēkšņi lika mainīties ASV prezidentam Donaldam Trampam. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) majors, Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš TV24 sacīja, ka politiskie analītiķi uzsver trīs galvenās lietas – necieņu no Krievijas prezidenta Vladimira Putina, ASV ieroču varenības demonstrēšanu Irānā un izpratni, ka Putins runās tikai tad, kad saskarsies ar reālu militāru spēku.