Miljoniem cilvēku Lielbritānijā sekojuši līdzi Elizabetes II bēru ceremonijai

© Scanpicx

Lielbritānijā miljoniem cilvēku šodien sekoja līdzi karalienes Elizabetes II bēru ceremonijai, kas tika tiešraidē pārraidīta 125 kinoteātros visā valstī un demonstrēta televīzijā.

Par karalieni šodien sēroja visas Apvienotās Karalistes zemes. Briti sapulcējās pie televizoru ekrāniem savās mājās, krogos, sabiedriskajos centros, anglikāņu katedrālēs, parkos, kur uzstādīti lieli ekrāni, un citās publiskās vietās, lai sekotu līdzi bēru norisei. Karalienes bēru diena visā valstī pasludināta par brīvdienu.

Kāds autobusa šoferis no Belfāstas ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka karaliene bijusi īsta klints. Viņa tikusies ar politiskajā partijām gan provincē, gan Īrijā un ne tikai unionistiem, kas ir lojāli kronim.

"Viņa bija tur priekš visiem un ikviena," viņš piebilda.

Skotijā tūkstošiem cilvēku sapulcējās pie Holirūdas pils, kur karalienes šķirsts tika glabāts pēc viņas nāves Balmoralas muižā.

Daudziem britiem karalienes nāve bija šoks, lai gan bēdīgais notikums bija sagaidāms, ņemot vērā karalienes cienījamo vecumu.

Elizabete II aizgāja mūžībā 8.septembrī 96 gadu vecumā pēc 70 tronī aizvadītiem gadiem.

Uz viņas bērēm tika uzaicināti vairāk nekā 2000 viesu, tai skaitā simtiem ārvalstu līderu, un Londonas centrā sapulcējās tūkstošiem cilvēku, lai klātienē pieredzēto šo vēsturisko notikumu.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais