Dienvidkoreja palaiž savu pirmo Mēness zondi

© EPA/Scanpix/Leta

Dienvidkoreja ceturtdienas vakarā palaida uz Mēnesi zondi, kas būs pirmā Mēness zonde šīs valsts vēsturē.

Īlona Maska kompānijas "SpaceX" raķete "Falcon-9" ar zondi "Danuri" startēja no Kanaveralas zemesraga kosmodroma ASV Floridas štatā. Ir gaidāms, ka zonde sasniegs Mēnesi decembrī.

678 kilogramus smagā zonde, kuras nosaukumā apvienoti korejiešu vārdi "Mēness" un "gūt prieku", vienu gadu riņķos orbītā ap Mēnesi un vāks paraugus uz tā virsmas. Tajā ir seši dažādi instrumenti ūdens un citu elementu meklēšanai.

Zonde ir izstrādāta sadarbībā starp Dienvidkorejas valsts institūtu "Korea Aerospace Research Institute" (KARI), citiem Dienvidkorejas institūtiem un ASV Nacionālo aeronautikas un kosmosa pārvaldi (NASA). Tā uzbūvēta septiņu gadu laikā.

Dienvidkoreja ir uzsākusi ambiciozu kosmosa izpētes programmu. Jūnijā tā veiksmīgi palaida satelītus civilām vajadzībām Zemes orbītā, izmantojot pašbūvētu starta iekārtu. Dienvidkoreja arī piedalās NASA Mēness izpētes programmā "Artemis".

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais