Kalifornija izsludina ārkārtas stāvokli veselības jomā saistībā ar pērtiķu baku vīrusa izplatību

 
©EPA/Scanpix/Leta

ASV Kalifornijas štata gubernators Gevins Ņūsoms pirmdien izsludinājis ārkārtas stāvokli sabiedrības veselības jomā saistībā ar pērtiķu baku vīrusa izplatību, lai veicinātu vakcinēšanos pret šo vīrusu.

Kalifornijā apstiprināti aptuveni 800 pērtiķu baku gadījumi, liecina jaunākie dati, ko ceturtdien publiskoja Kalifornijas Sabiedrības veselības departaments.

98,3% no Kalifornijā apstiprinātajiem saslimšanas gadījumiem ir vīrieši, no kuriem vairākums pieder pie LGBTQ kopienas.

Pašreizējais pērtiķu baku uzliesmojums vairāk nekā 70 valstīs ir līdz šim lielākais šīs slimības uzliesmojums. Pasaules Veselības organizācija (PVO) 23.jūlijā to pasludināja par "globālu ārkārtas situāciju".

Jaunais pērtiķu baku uzliesmojums līdz šim skāris galvenokārt vīriešus, kas iesaistījušies homoseksuālās attiecībās, kā arī transpersonas un nebināras personas.

ASV pirmais pērtiķu baku gadījums tika apstiprināts 20.maijā Masačūsetsas štatā, bet Kalifornijā pirmais gadījums tika apstiprināts piecas dienas vēlāk.

Kalifornijā ir otrais lielākais apstiprināto pērtiķu baku gadījumu skaits ASV aiz Ņujorkas, kur arī izsludināts ārkārtas stāvokli veselības jomā.

Līdz šim Kalifornija ir izplatījusi vairāk nekā 25 000 vakcīnu pret pērtiķu bakām.

Pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs, bet nesen tā skārusi valstis, kurās iepriekš nebija konstatēta. Lai gan slimības simptomi līdzinās saslimšanai ar bakām, ierasti tie ir vieglāki ar niezi, drudzi un izsitumiem. Reizēm slimībai var būt arī smaga gaita.