Igaunija gatava būvēt kodolreaktoru; tas varētu saražot ap 25% no Baltijai nepieciešamā elektroenerģijas apjoma

 
©f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Mazais modulārais kodolreaktors varētu saražot ap 25% no Baltijai nepieciešamā elektroenerģijas apjoma, norāda Igaunijas kompānijā "Fermi Energia", kas Igaunijā plāno attīstīt šāda veida reaktoru.

Uzņēmums no pirmā mazā reaktora bloka elektroenerģijas ražošanu plāno sākt 2031.gada beigās.

Pēc kompānijas pārstāvju paustā, Igaunijas valdība pilnvaroja oficiālo kodolenerģētikas darba grupu līdz 2023.gada beigām iesniegt valdībai galīgo ziņojumu, pamatojoties uz kuru Igaunija var uzņemties oficiālas saistības attiecībā uz kodolenerģētikas programmu, ievērojot Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) starpposma mērķu pieeju. Pēc šī lēmuma pieņemšanas var pieņemt attiecīgus tiesību aktus, veikt plānošanu un saņemt atļaujas.

"Fermi Energia" paralēli pieņem darbā darbiniekus, izstrādā sadarbības līgumus, attīsta tehnoloģijas un kapitalizāciju mazo modulāro reaktoru izvietošanai.

Kompānijā informēja, ka pērn oktobrī "Fermi Energia" parakstījusi sadarbības memorandu ar Latvijas valsts kompāniju AS "Latvenergo" un, pamatojoties uz to, kopīgi pabeidza tirgus ietekmes pētījumu, kas parāda mazā modulārā kodolreaktora konkurētspēju Baltijas elektroenerģijas tirgū, ņemot vērā fosilās enerģijas ražošanas augstās izmaksas.

""Latvenergo" ir piemērots ražošanas portfelis, ko papildina bāzes slodzes elektroenerģijas ražošana, labas zināšanas par kodolenerģiju un veselīgs līdzsvars, lai kopā ar "Fermi Energia" pašreizējo akcionāru "Vattenfall AB" būtu uzticams partneris mazā modulārā kodolreaktora projektu īstenošanai reģionālās energoapgādes drošības nodrošināšanai. Ir būtiski, ka uzņēmuma akcionāri "Vattenfall" un "Tractebel", kā arī daudzi Igaunijas akcionāri atbalsta šo soli," skaidroja "Fermi Energia" pārstāvji.

Skaidrojot atšķirību starp parastajiem kodolreaktoriem un mazajiem modulārajiem reaktoriem, "Fermi Energia" pauda, ka mazie modulārie reaktori ir aptuveni četras līdz piecas reizes nelielāki, ātrāki un arī vienkāršāk uzbūvējami, līdz ar to pastāv zemāks finansiālais risks un ir zemākas personāla prasības.

Igaunijas un Latvijas elektrotīkls arīdzan var apkalpot tikai vienu bloku ar maksimālo jaudu 500 elektrisko megavatu apmērā, tāpēc lielu reaktoru būvniecība nav iespējama. Mazāki reaktori ir arī mērogojami, kas nozīmē, ka, būvējot vienu bloku pēc otra, iespējams paātrināt būvniecības procesu, kā arī samazināt riskus un uzlabot finansējamību, norādīja kompānijā.

Mazajos reaktoros, kuru būvniecību apsver "Fermi Energia", tiek izmantots tieši tāds pats kurināmais kā ierasti zināmajos reaktoros un 90% no tiem pašiem komponentiem, kas jau tiek izmantoti Ziemeļvalstu reaktoros. Uzņēmumā norādīja, ka šādi materiāli jau 45 gadus ir ļoti rentabli, droši un labi zināmi regulatoriem, komunālo pakalpojumu sniedzējiem un akadēmiskajiem pētniekiem.

"Fermi Energia" ir Igaunijas jaunās paaudzes kodolenerģijas uzņēmums, kas koncentrējas uz mazo modulāro reaktoru izstrādi un ieviešanu. Uzņēmuma mērķis ir nodrošināt iespēju Baltijas patērētājiem sasniegt oglekļa neitralitāti, garantējot uzticamību un cenu pieejamību.