Šolcs: Vācija noraida "diktētu mieru" Ukrainā uz nosacījumiem, kurus uzspiež Putins

© Eliot Blondet/POOL/SIPA/Scanpix/Leta

Vācija noraida "diktētu mieru" Ukrainā uz nosacījumiem, kurus vienpusējā kārtībā uzspiež Krievijas prezidents Vladimirs Putins, paziņoja Vācijas kanclers Olafs Šolcs.

Kanclers paziņoja, ka ir nepieciešams panākt, lai Krievija atteiktos no plāna "sagrābt daļu Ukrainas ar nežēlīgu vardarbību" un no "imperiālistiskās valstu robežu mainīšanas koncepcijas".

Vācijas telekanāls ARD piebilda, ka Francijas prezidents Emanuels Makrons savā runā Kijivas vizītes laikā runājis par Kijivas atbalstīšanu līdz pat Ukrainas uzvarai, savukārt Šolcs paziņojis par "Krievijas uzspiesta miera neiespējamību".

Kanclers nosauca šāda miera iespējamību par "Putina ilūziju", kurš uzskata, ka "var sagrābt [Ukrainas] zemi un nogaidīt, kad laiki mainīsies".

"Tā ir ilūzija, un es esmu to teicis Putinam. Piemēram, sankcijas pret Krieviju darbosies tik ilgi, kamēr valsts nepanāks taisnīgu vienošanos ar Ukrainu. Šos miera nosacījumus izlems Ukrainas iedzīvotāji, parlaments, prezidents," sacīja Šolcs.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais