LTV: Sankcijas skar arī Jura Savicka uzņēmumu "Itera Latvija"

 
©Lauris Vīksne/F64

Latvijā, turpinot šķetināt Krievijas oligarhu saites ar Latvijas kompānijām, iestādes ar sankcionēto personu saistīto uzņēmumu sarakstā ievietojušas “Itera Latvija”, kam pieder 16% uzņēmuma “Latvijas gāze” akciju. “Itera Latvija” faktiskais kontrolētājs esot “Rosņeft” vadītājs Igors Sečins, kuram ir tuvas saites ar Putinu, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Uzņēmumu reģistrā “Itera Latvija” vadītājs un bijušais VDK darbinieks Juris Savickis norādīts arī kā uzņēmuma patiesais labuma guvējs. Tomēr Savicka kontrolē caur vairāku ārvalstīs reģistrētu uzņēmumu ķēdi ir mazākais no diviem “Itera Latvija” īpašniekiem. Pēc dziļākas analīzes Uzņēmumu reģistrs pārliecinājies, ka lielākais īpašnieks ar 66% daļu “Davonte Holding Limited” pastarpināti pieder Krievijas kompānijai “Rosņeft”, kuras vadītājs Igors Sečins jau kopš 28. februāra ir Eiropas Savienības sankciju sarakstā.

"No reģistrētās informācijas to nevar redzēt, bet no papildus iegūtās informācijas mēs redzam šo saistību, un par to esam informējuši pārējos reģistrus, lai varētu nodrošināt līdzekļu iesaldēšanu," stāsta Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere.

CSDD sankcionējusi “Itera Latvija” piederošās deviņas “Mercedes-Benz” markas automašīnas. Savukārt Latvijas Jūras administrācija “iesaldējusi” uzņēmuma 12 metrus garo motorjahtu “Areti”. Cik traucēta šobrīd ir “Itera Latvija” darbība, vadītājs Juris Savickis skaidrot atteicās, sakot, ka neuzticoties žurnālistiem. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) konkrēto gadījumu komentēt nevarot, taču norāda, ka arī

ar sankcionētām personām saistītiem uzņēmumiem, kāds ir “Itera Latvija”, sankcijas faktiski nozīmē saimnieciskās darbības pārtraukšanu.

"Būtībā tās sekas ir tādas pašas kā sankcionētām personām. Tas nozīmē, ka līdzekļi tiek iesaldēti šādiem uzņēmumiem un viņiem netiek darīti pieejami arī saimnieciskie resursi," norāda FKTK pārstāvis Kristaps Markovskis.

“Itera Latvija” jau vairākus gadus pati dabasgāzi Latvijai nepiegādā un ienākumus galvenokārt gūst no “Latvijas gāzes” dividendēm. “Itera Latvija” pieder 16% “Latvijas gāzes” akciju.

“Latvijas gāze” LTV atbildēja, ka pēc padziļinātas pārbaudes esot secināts, ka uzņēmums arī turpmāk “Itera Latvija” drīkst izmaksāt dividendes. Tas gan ir pretrunā ar FKTK pārstāvja Markovska teikto.

"Visi šie ienākumi, ko sankcionētā persona saņemtu, būtu iesaldējami. Respektīvi, viņi netiktu nodoti sankcionētajam uzņēmumam, vai jau neizsniedzot dividenžu maksas, vai attiecīgi nodrošinot līdzekļu iesaldēšanu banku kontos. Nekādus labumus sankcionētā persona nevar saņemt," skaidro Markovskis.

Vienlaikus Markovskis norāda, ka pašai “Latvijas gāzei” sankcijas pret “Itera Latvija” būtiskas sekas nerada. Problēmas būtu gadījumā, ja “Itera Latvija” piederētu vairākums “Latvijas gāzes” akciju.