ZZS aicina pensiju indeksāciju veikt jau 1.augustā

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija aicina nekavēties un strauja patēriņa cenu kāpuma apstākļos pensijas indeksēt 1.augustā.

Valdība par pensiju indeksāciju šā gada 1.septembrī lems šonedēļ, bet ZZS deputāti iesnieguši izskatīšanai Saeimā priekšlikumus grozījumiem likumā „Par valsts pensijām”, kas paredz indeksāciju veikt ātrāk. Šie priekšlikumi ir iekļauti Saeimas 26.maija sēdes darba kārtībā.

ZZS Saeimas frakcijas deputāts Viktors Valainis akcentē, ka dzīves dārdzība aug strauji: kāpj pārtikas cenas, mājokļa uzturēšanas un citi izdevumi, tāpēc nav pieļaujama kavēšanās sniegt atbalstu mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām, tostarp, senioriem. Arī Latvijas Pensionāru federācija aicinājusi pensiju indeksāciju veikt ātrāk.

„Seniori, īpaši mazo pensiju saņēmēji ir pilnībā atkarīgi no valsts atbalsta. Nav nekādu šķēršļu, lai pensiju indeksāciju neveiktu ātrāk, tādējādi kaut nedaudz atvieglojot pensionāru dzīvi. Jau esam aicinājuši lemt par vienreizēja pabalsta piešķiršanu senioriem, uz ko mudināja Pensionāru federācija, lai seniori spētu nomaksāt rēķinus, tomēr pagaidām šī iniciatīva no koalīcijas partiju puses palikusi nesadzirdēta,” norāda V.Valainis.

ZZS iesniegtie priekšlikumi likumā „Par valsts pensijām” paredz, ka valsts pensiju vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, pārskata reizi gadā - 1.augustā, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. Līdzīgi tiek pārskatītas pensijas politiski represētajām personām, I grupas invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem.

Patēriņa cenas 2022. gada aprīlī, salīdzinot ar 2021. gada aprīli, ir pieaugušas par 13%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tas nozīmē, ka par noteiktu preču un pakalpojumu daudzumu, ko varēja iegādāties pērn par 100 eiro, tagad nākas maksāt par 13 eiro vairāk.

Svarīgākais