Ukrainā pirmajam par kara noziegumiem tiesājamajam Krievijas karavīram piespriež mūža ieslodzījumu

© Reuters/Scanpix/Leta

Tiesa Kijivā pirmdien piespriedusi mūža ieslodzījumu pirmajam Krievijas karavīram, kas Ukrainā stājies tiesas priekšā par pastrādātajiem kara noziegumiem.

Kijivas Solomjankas rajona tiesa piesprieda 21 gadu vecajam seržantam Vadimam Šišimarinam mūža ieslodzījumu par 62 gadus vecā civiliedzīvotāja Oleksandra Šelipova nogalināšanu 28.februārī Sumu apgabalā.

Šādu sodu apsūdzētājam bija lūdzis piespriest prokurors.

Šišimarins trešdien tiesā atzina savu vainu un ceturtdien lūdza upura atraitnei piedošanu.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka Šišimarins, kurš ir no Sibīrijas pilsētas Irkutskas, 28.februārī noslepkavojis neapbruņoto Sumu apgabala Čupahivkas ciemata iedzīvotāju Šelipovu, kurš pa ceļa malu stūma velosipēdu.

Prokuratūra norāda, ka pirms tam kolonnu, kurā atradās seržants Šišimarins, iznīcinājusi Ukrainas armija. Bēgot viņš kopā ar vēl četriem karavīriem no automātiem atklāja uguni uz kādu privāto automašīnu un to nolaupīja.

Pēc tam iebrucēji ar nolaupīto automašīnu iebrauca ciematā. Tur viņi ieraudzīja Šelipovu, kurš tobrīd atgriezās mājās un runāja pa telefonu. Viena no militārpersonām pavēlēja seržantam nogalināt civiliedzīvotāju, lai viņš par iebrucējiem nepaziņotu Ukrainas armijai.

Šišimarins ar automātu vairākas reizes iešāva vīrietim galvā, viņu nogalinot. Tiesā apsūdzētais atzina, ka karavīram, kas viņam licis nogalināt Šelipovu, nav bijis augstāks militārais rangs, tāpēc pavēle nogalināt civiliedzīvotāju viņam nav bijusi saistoša.

Kopš Krievijas iebrukuma sākuma Ukrainā ierosinātas tūkstošiem krimināllietu par kara noziegumiem.

Pasaulē

Vairāk nekā tūkstotis karavīru dezertēja no Krievijas Sauszemes spēku 20. gvardes motorizēto strēlnieku divīzijas, kas piedalās karā Ukrainā. Par to raksta “Svarīgi stāsti”, izpētot sarakstu, ko divīzijas pavēlniecība pavasarī izsūtīja Krievijas apgabalu iestādēm ar lūgumu palīdzēt bēgļu atrašanā. Žurnālisti saraksta autentiskumu apstiprināja, pārbaudot vārdus ar militāro tiesu spriedumiem un meklēšanas datubāzi, kā arī sarunājoties ar dezertieru radiniekiem, raksta The Insider.

Svarīgākais