Bijušais NBS komandieris: Mīts par Krievijas armijas varenību sāk grūt

© f64.lv, Oksana Džadana

Mīts par Krievijas armijas varenību sāk grūst un tas varētu izraisīt nopietnas "paģiras" Krievijas sabiedrībā, atzīst aizsardzības ministra Arta Pabrika (AP) padomnieks militārajos jautājumos, bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.

Patlaban redzams, ka krievu stratēģiskais mērķis ir Kijeva un joprojām notiek mēģinājumi ieņemt kādu no pārējām lielajām pilsētām.

"Krieviem acīmredzot ideoloģiski ir nepieciešams šis uzvaras stāsts, sagaidīšanas ceremonija, līdzīgi ko jau esam vērojuši Padomju Savienības vēsturē," piebilda Graube.

Nepatīkami ir tas, ka Krievijas vadoņa Vladimira Putina vājprātīgā un avantūriskā plāna sastāvdaļa ir karaspēka savilkšana Kijevas virzienā, uzsvēra viņš. Jau rakstījām, ka saskaņā ar satelītu uzņēmumiem Kijevas nomales sasniegusi Krievijas militārās tehnikas kolonna vairāk nekā 64 kilometru garumā. Kolonnā ir bruņutehnika, tanki, buksējamā artilērija un citi transportlīdzekļi.

Ja domā optimistiski, tad šīs kolonnas savilkšana varētu būt krievu iecerēts biedējošs līdzeklis turpmākajās Krievijas-Ukrainas sarunās, lai salauztu ukraiņu garu un tos padarītu pielaidīgākus. Tajā pašā laikā, ņemot vērā, ka Krievijai vismaz publiski ir izvirzījusi Ukrainai neizpildāmas prasības, šāds plānprātīgajā akcijā iecerētais uzbrukums Kijevai var novest pie neprognozējami traģiskām sekām, uzskata bijušais NBS komandieris.

Graube ir pārliecināts, ka starptautiskās sankcijas Putinu neapturēs, jo izskatās, ka viņš ir kādas mānijas pārņemts. Putinu var apturēt tikai iekšējā opozīcija no viņa aprindas tuvākajiem.

Lai arī atsevišķu krievu oligarhu pēdējo dienu paziņojumus par karu var traktēt kā iespējamas "plaisas", tomēr Putina ciešie sabiedrotie ir no militārajām un specdienestu aprindām. "Ja tur neradīsies ietekmīga opozīcija, tad šīs avantūras traģiskums var turpināties," piebilda Graube.

Graube gan vērsa uzmanību uz vienu ārkārtīgi svarīgu apstākli, proti, Putins, kā jau visi autoritāro režīmu vadoņi, piešķir lielu nozīmi simboliem. Krievija gadiem ir veidojusi simbolu par spēcīgo un augsti morālo Krievijas armiju. Taču iebrukums Ukrainā liecina, ka grūst šis mīts un tās būs milzīgas "paģiras" Krievijas sabiedrībai.

Neapšaubāmi Krievijas armija ir tehnoloģiski varena, taču šis karš apliecina, ka krievi nespēj pareizi rīkoties ar šīm tehnoloģijām un nespēj veikt atbilstošu plānošanu, komentēja Graibe. "Un vēl visam pa vidu ir ukraiņu varonīgā pretestība. Šī simbola par Krievijas armijas varenību graušana ir ar ļoti, ļoti, lielām sekām," uzsvēra viņš.

Jau ziņojām, ka Krievija 24.februāra rītā sāka uzbrukumu Ukrainai.

Šodien pieejamās ziņas liecina, ka Ukrainas Čerņihivas apgabalā iegājis Baltkrievijas karaspēks.

Pasaulē

Japānas autobūves uzņēmumi "Honda" un "Nissan" pirmdien paziņoja par plāniem apvienoties, lai izveidotu pēc pārdošanas apmēra pasaulē trešo lielāko autoražotāju laikā, kad nozare piedzīvo būtiskas izmaiņas saistībā ar atteikšanos no fosilās degvielas izmantošanas.