Uzlidojumā Jemenas cietumam nogalināti vismaz 70 cilvēki; lielākoties gājuši bojā migranti

© AFP/Scanpix/Leta

Jemenā piektdien notika Saūda Arābijas vadītās koalīcijas uzlidojums cietumam, kurā nogalināti vismaz 70 cilvēki un ievainoti ap 200, paziņoja hutiešu nemiernieku valdība.

Hutieši, kas kontrolē šo cietumu, publicēja videoierakstu, kurā redzami ēku gruveši un sakropļoti līķi pēc šī gaisa trieciena Jemenas ziemeļu pilsētā Saadā.

Tālāk uz dienvidiem ostas pilsētā Hudeidā vismaz trīs bērni gāja bojā, kad koalīcijas gaisa triecieni piektdien trāpīja telekomunikāciju centram, kura tuvumā esošā futbola laukumā bērni rotaļājās, paziņoja organizācija "Save the Children". Jemenā pēc šiem gaisa triecieniem pārtrūka interneta sakari.

Astoņas humānās palīdzības organizācijas, kas darbojas Jemenā, kopīgā paziņojumā pavēstīja, ka tās "ir šausmās par ziņām, ka vairāk nekā 70 cilvēku, tai skaitā migranti, sievietes un bērni, ir nogalināti (..) kliedzošā necieņā pret civiliedzīvotāju dzīvībām".

Tās paziņoja, ka cietums Saadā bija izmantots par aizturēšanas centru migrantiem, kas sastādīja daudz no uzlidojumā bojāgājušajiem.

Koalīcijā esošie Apvienotie Arābu Emirāti (AAE) tomēr uzstāja, ka koalīcijas dalībvalstis saglabā apņemšanos dot "samērīgas" atbildes uz hutiešu uzbrukumiem.

"Koalīcija apņemas ievērot starptautiskās tiesības un [dot] samērīgu atbildi visās savās miliitārajās operācijās," sacīja AAE vēstniece ANO Lana Nuseiba.

Koalīcijas gaisa triecieni notika pēc tam, kad hutieši uzņēmās atbildību par drona un raķešu uzbrukumu AAE galvaspilsētai Abū Dabī, kurā pirmdien tika nogalināti trīs cilvēki.

AAE kopš 2015.gada sākuma ir iesaistījušies Saūda Arābijas vadītā militārā koalīcijā, kura atbalsta Jemenas valdību cīņā pret Irānas atbalstītiem hutiešu nemierniekiem, kuri vairākkārt ir vērsuši pārrobežas uzbrukumus pret mērķiem Saūda Arābijā.

Jemenā notiek pilsoņkarš kopš 2014.gada, kad hutieši ieņēma valsts galvaspilsētu Sanu. Pēdējo nedēļu laikā pilsoņkarš ir saasinājies un tajā nogalināto skaits līdz pērnā gada beigām sasniedza 377 000. Miljoniem cilvēku ir aizbēguši no savām mājām, daudziem draud bads, un Apvienoto Nāciju Organizācija situāciju dēvē par pasaulē lielāko humāno krīzi.

Svarīgākais