2022. gada sagaidīšana pasaulē: no krāšņas uguņošanas līdz komandantstundai

© Pixabay.com

Covid-19 pandēmija jau otro gadu pēc kārtas aptumšo Jaungada svinības visā pasaulē, tomēr bažas par vīrusa izplatīšanos nemazina cilvēku vēlmi nosvinēt 2022. gada sākumu, vēsta lsm.lv.

Vairāku valstu valdības steigšus centās noteikt ierobežojumus svinībām, mēģinot ierobežot jaunā Covid-19 omikrona paveida uzliesmojumu. Tiesa, dažās valstīs cilvēki Jaungadu var sagaidīt salīdzinoši brīvā svētku atmosfērā.

Eiropā, kur pēdējā gada laikā no koronavīrusa ir miris gandrīz miljons cilvēku, lielākajā daļā lielāko pilsētu, tostarp Londonā, Parīzē, Cīrihē, Briselē, Romā un Varšavā, tika atcelti tradicionālie koncerti un salūts, ko ielās parasti vēro tūkstošiem cilvēku.

Ierobežota cilvēku pulcēšanās rada galvassāpes restorāniem un bāriem. Piemēram, Itālijā restorānu un klubu īpašnieki aicināja valdību sniegt steidzamu atbalstu, sakot, ka ir atsaukti līdz 30% Vecgada vakara vakariņu rezervāciju.

Lietuvas galvaspilsētas Viļņas pašvaldība paziņojusi, ka šogad nerīkos uguņošanu Katedrāles laukumā, un ieteikusi arī cilvēkiem pašiem pēc iespējas atteikties no pirotehnikas lietošanas. Savukārt Tallina otro gadu pēc kārtas nerīkos tradicionālo Jaungada uguņošanu un koncertu Brīvības laukumā, to aizstājot ar salūtiem septiņos pilsētas rajonos.

Igaunijas valdība 31.decembrī un 1.janvārī atcēlusi aizliegumu bāriem, restorāniem un citām izklaides vietām strādāt ilgāk par plkst.23.

Savukārt Indijas varasiestādes ceturtdien sāka ieviest stingrus noteikumus, lai nepieļautu masu pulcēšanos, visās lielākajās pilsētās ieviešot nakts komandantstundu, un restorānos lika ierobežot klientu skaitu. Arī Dienvidkorejā publiska pulcēšanās ierastajos Vecgada pasākumos nebūs iespējama.

Turpretim komandantstundu atcēlusi Dienvidāfrika, kurā pirmo reizi tika konstatēts jaunais omikrona paveids. Tādējādi šajā valstī svētku svinēšana varēs notikt.

Arī Austrālijas lielākā pilsēta Sidneja šogad nolēma rīkot uguņošanu ierastajā vietā pie Sidnejas operas nama, un tur Jaunais gads jau sagaidīts. Sidnejas piekrastē pulcējās vairāki desmiti tūkstoši svinētāju.

Visiem klātesošajiem tika aicināts būt sejas maskās, kā arī svinību vietā uzrādīt apliecinājumu par pilnu vakcinācijas kursu. Nevakcinētie cilvēki tika lūgti palikt mājās un skatīties uguņošanu televīzijas tiešraidē.

Pērn visas vietas, no kurienes parasti tiek vērots salūts, bija slēgtas, un cilvēki to skatījās televizora vai dažādu viedierīču ekrānos.

Šogad uguņošana notikusi par spīti tam, ka Austrālijā strauji aug inficēto skaits. Patlaban Sidneja un visa Austrālija kopumā piedzīvo jaunu inficēšanās gadījumu rekordskaitli - vairāk nekā 30 000 cilvēku diennaktī.

Valsts konservatīvā valdība saka, ka tās lēmums atteikties no nulles inficēto politikas pieejas ir balstīts uz vakcinācijas rādītājiem un pieaugošajiem pierādījumiem, ka Covid-19 omikrona variants ir mazāk nāvējošs.

Uguņošana plānota arī Dubaijā un Brazīlijas Kopakobanas pludmalē. Tāpat svētkus bez stingriem ierobežojumiem svinēs Krievijā, Čehijā, Spānijā. Austrijā, lai gan bāri un restorāni naktī strādāt nevarēs, tomēr notiek vairāki kultūras pasākumi.

Neskatoties uz straujo Covid-19 izplatību, Jaungada šovu negrasās atcelt Ņujorkas Taimskvērā. Pērn pandēmijas dēļ Vecgada vakarā bija aizliegts pucēties un svinēt Taimskvērā, taču šogad amatpersonas atļāvušas nelielu pulcēšanos. Arī šeit svinības notiks par spīti tam, ka ASV piedzīvo masīvu uzliesmojuma vilni.

Svarīgākais