ECDC: Ar vakcināciju vien nebūs pietiekami, lai apturētu omikronu

© Pixabay

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) trešdien brīdināja, ka ar vakcināciju vien nebūs pietiekami, lai apturētu Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatību, un ka steidzami ir nepieciešama "spēcīga rīcība".

"Pašreizējā situācijā vakcinācija vien neļaus mums novērst omikrona paveida ietekmi, jo nebūs laika, lai strādātu pie robiem vakcinācijā, kas joprojām pastāv," paziņojumā norādīja Eiropas Savienības (ES) veselības aģentūras direktore Andrea Ammona.

Aģentūra vienlaikus paaugstinājusi riska izvērtējumu attiecībā uz omikrona ietekmi uz sabiedrības veselību no "augsts līdz ļoti augsts" uz "ļoti augsts".

Aģentūra aicināja stiprināt un no jauna ieviest nefarmaceitiskus pasākumus, arī masku valkāšanu, roku higiēnu, attālināto darbu un centienus nepieļaut pūļu veidošanos sabiedriskās vietās.

"Steidzami ir jāīsteno spēcīga rīcība, lai tuvāko mēnešu laikā samazinātu transmisiju un mazinātu smago slogu uz veselības aprūpes sistēmām un aizsargātu visneaizsargātākos," norādīja Ammona.

"Ir indikācijas, ka ES un Eiropas Ekonomiskās Zonas valstīs jau noris vietējā transmisija," viņa piebilda. No modelēšanas noprotams, ka straujš omikrona gadījumu skaita pieaugums ir nenovēršams.

Kā atzina ES veselības komisāre Stella Kirjakidu, ECDC ziņojums liecina, ka "nākamie mēneši būs sarežģīti".

"Omikrons visticamāk nāks lielā vilnī, no jauna radot spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu," paziņojumā norādīja komisāre.

66% ES iedzīvotāju ir pilnībā vakcinēti, viņa atgādināja, tomēr ES valstis var labāk, un "balstdevām ir jākļūst par mūsu viļņlauzi".

"Mums jāizrāda vislielākā cieņa sabiedrības veselības pasākumiem apvienojumā ar strauju balstvakcinācijas pieaugumu, reaģējot uz omikronu," piebilda komisāre, norādot, ka ir ļoti satraucoši, ka dažās dalībvalstīs vakcinācijas temps ir nepietiekams, bet četrās valstīs 50% iedzīvotāju joprojām nav pilnībā vakcinēti.

Pasaulē

Krievija gatavojas sākt pilna mēroga karu ar NATO – par šādu iespējamību nesen paziņoja Vācijas federālais izlūkdienests. Šo iespējamību pastiprināja arī ziņa, ka Krievijas diktators Putins gatavojas no 1. aprīļa līdz 15. jūlijam armijā iesaukt 160 000 pilsoņu vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Vai drīz varam sagaidīt okupantu pūļus pie Latvijas robežas? Jautājums ir skarbs, taču pamatots. Tomēr jāatgādina, ka militārā kontingenta papildinājums Krievijā notiek divas reizes gadā, tā ka šis ir vienkārši kārtējais iesaukums.

Svarīgākais