Eiropas Komisijas (EK) ierosinājums nolūkā mazināt migrantu krīzi ļaut valstīm, kas robežojas ar Baltkrieviju, izskatīt patvēruma lūgumus ilgāk, ir laba iniciatīva, tomēr tas nav pietiekami, ceturtdien paziņoja Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas padomniece Asta Skaisgirīte.
"Viņi patiešām ir sākuši domāt par to, kā šajā situācijā palīdzēt Lietuvai, Latvijai un Polijai," Nausēdas galvenā padomniece ārpolitikas jautājumos sacīja Lietuvas sabiedriskajai raidorganizācijai LRT. "Šī ir pirmā iniciatīva, kuru tagad izskatīs Iekšlietu ministrija un citas institūcijas," viņa piebilda.
"Tas nav slikti, bet es teiktu, ka ar to nepietiek. Mēs gaidām vairāk," uzsvēra Lietuvas prezidenta padomniece.
Ierosinājums atvieglotu darbu iestādēm, kurām jāizskata ļoti īsā laikā iesniegtie tūkstošiem patvēruma lūgumu, atzina Skaisgirīte.
"Jā, tas ir solis uz priekšu, tomēr mēs vēlētos lielāku Eiropas institūciju iesaisti krīzes pārvaldībā," viņa paziņoja.
Skaisgirīte norādīja, ka Lietuva ir ierosinājusi lielu pasākumu paketi migrācijas krīzes pārvaldībai.
"Mēs Eiropas Komisijai esam ierosinājuši vairākas svarīgas iespējas. Pirmkārt, ir jāstiprina ārējās robežas aizsardzība," viņa teica, piebilstot, ka "atbilstoši jāmaina arī patvēruma un migrācijas politika, ņemot vērā, ka šie cilvēki nav parasti migranti".
"Vēl viens aspekts ir jau Eiropas Savienībā (ES) esošo migrantu repatriācija," turpināja Skaisgirīte.
Jau vēstīts, ka EK trešdien ierosināja, ka Polijai, Lietuvai un Latvijai varētu atļaut no desmit dienām līdz četrām nedēļām pagarināt termiņu, kurā jāreģistrē jauni patvēruma lūgumi, kā arī līdz četriem mēnešiem pagarināt tādu lūgumu izskatīšanu.
Polija jau noraidīja EK piedāvātos priekšlikumu migrantu krīzes noregulēšanai uz robežas ar Baltkrieviju, Polijas vēstniekam ES Andžejam Sadosam norādot, ka priekšlikums par migrantu patvēruma piešķiršanas prasību reģistrācijas un izskatīšanas termiņu pagarināšanu ir kontrproduktīvs.
Patvēruma piešķiršanas process migrantiem ir jāaptur pilnībā, norādīja diplomāts.
EK priekšlikumi to apstiprināšanas gadījumā novedīs pie Polijas, Lietuvas un Latvijas "pārmērīgas noslogošanas", izskatot pieteikumus par patvēruma piešķiršanu, sacīja Sadoss.
Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma izvērstā hibrīduzbrukuma ietvaros aizvadīto mēnešu gaitā notikuši centieni Latvijā, Lietuvā un Polijā no Baltkrievijas nelegāli iesūtīt tūkstošiem migrantu, kuru lielākā daļa kā tūristi ieradušies Baltkrievijā no Irākas.
Savukārt kopš 8.novembra notiek masveidīgi migrantu mēģinājumi no Baltkrievijas puses vardarbīgi ielauzties Polijas teritorijā. Ir arī notikušas migrantu sadursmes ar Polijas robežsargiem, armiju un policiju.
ES apsūdzējusi Minskas režīmu centienos tādējādi atriebties par atbalsta sniegšanu baltkrievu opozīcijai un par sankcijām, kas vērstas pret Baltkrieviju, reaģējot uz pagājušā gada protestu vardarbīgo apslāpēšanu.