Ungārija grasās rīkot referendumu strīdīgā LGBTQ likuma lietā

© Reuters/Scanpix

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns trešdien pavēstīja, ka valstī tiks sarīkots referendums par strīdīgi vērtēto likumu, ko premjera oponenti un Brisele uzskata par diskriminējošu homoseksuāļu un citu seksuālo minoritāšu kopienai (LGBTQ), turklāt Eiropas Komisija (EK) paziņojusi, ka saistībā ar šo likumu sāk juridisku procedūru pret Budapeštu.

"Brisele nepārprotami pēdējo nedēļu laikā uzbrukusi Ungārijai saistībā ar šo likumu," sociālajā tīklā "Facebook" publicētajā video norādīja premjers.

Referendumā būs pieci jautājumi, sacīja Orbāns.

Pilsoņiem cita starpā būs arī jāatbild uz jautājumu, vai viņi piekrīt tam, ka skolām vajadzētu ļaut "runāt pa seksualitāti ar viņu bērniem bez viņu piekrišanas".

Referenduma dalībniekiem arī būs jāatbild, vai viņi atbalsta, ka "nepilngadīgo vidū tiek popularizētas dzimuma maiņas procedūras" un ka "bērni tiek pakļauti kaitīga seksuālā satura iespaidam".

Premjers mudināja atbildēt ar "nē" uz visiem jautājumiem.

Referenduma jautājumus Orbāns raksturoja kā Briseles prasības. Laiks referenduma sarīkošanai vēl nav izraudzīts.

EK pagājušajā nedēļā paziņoja, ka sāk juridisku procedūru pret Ungāriju saistībā ar likumu, kas, kā uzskata Brisele, diskriminē homoseksuāļu un citu seksuālo minoritāšu kopienas cilvēkus.

Ungārijas parlaments 2021.gada 15.jūnijā teju vienbalsīgi pieņēma likumu, kas, kā ieganstu izmantojot cīņu ar pedofiliju, aizliedz LGBTQ satura iekļaušanu skolas izglītības materiālos vai televīzijas pārraidēs, kas paredzētas bērniem līdz 18 gadu vecumam. Jaunais likums Ungārijā stājās spēkā 8.jūlijā.

EK prezidente Urzula fon der Leiena šomēnes brīdināja Ungāriju mainīt situāciju ar pretrunīgi vērtēto likumu, kurā Brisele saskata LGBTQ tiesību ierobežošanu, vai rēķināties ar tiesiskām sekām.

Kontroversiālais likums sākotnēji bija domāts sodu pastiprināšanai par noziegumiem pret bērniem. Taču likumprojekta gala versija satur labojumus, kas, kā apgalvo kritiķi, apvieno pedofiliju ar homoseksualitāti un uzspiež kauna zīmi LGBTQ kopienai un tās atbalstītājiem.

Pasaulē

Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā no Izraēlas skatupunkta ir kā boulinga bumbas metiena rezultāts, kad krīt visi ķegļi, - Izraēlai ir izdevies samazināt Irānas uzturēto grupējumu "Hamās" un "Hizbollah" spēku, un kritis ir arī Sīrijas režīms, kas bija ļoti nozīmīgs starpnieks, lai Irāna spētu apgādāt "Hizbollah" un apdraudēt Izraēlu no Libānas, kā arī no pašas Sīrijas teritorijas, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais