Meksikas Augstākā tiesa dekriminalizē marihuānu izklaidei

Meksikas Augstākā tiesa pirmdien dekriminalizējusi marihuānas lietošanu izklaides nolūkos.

"Šodien ir vēsturiska diena brīvībām," paziņojis tiesas priekšsēdētājs Arturo Saldivars pēc tam, kad astoņi no 11 tiesnešiem atzina, ka veselības likumā noteiktais marihuānas lietošanas aizliegums ir antikonstitucionāls.

Tiesa šo lēmumu pieņēmusi, jo Kongress līdz tiesas iepriekš noteiktajam termiņam - 30.aprīlim - nav spējis legalizēt "zālītes" lietošanu izklaides nolūkā.

Lai gan Kongresa apakšpalāta attiecīgu likumprojektu pieņēma jau martā, Senāts to joprojām nav apstiprinājis.

Aprīlī valdošais vairākums Senātā lēma, ka debates pirms galīgā balsojuma tiek atliktas līdz septembrim.

Tomēr marihuānas legalizācijas atbalstītāji apgalvo, ka tiesas spriedums atstājis "zālītes" lietotājiem daudz neskaidrību.

Nevalstiskā organizācija "Meksika vienota pret noziedzību" norāda, ka tiesa nav dekriminalizējusi "darbības, kas nepieciešamas, lai tiktu pie patērēšanas", tostarp audzēšanu, transportēšanu un glabāšanu.

Spriedums jautājumā par marihuānas patērēšanu, audzēšanu un izplatīšanu atstājis "juridisku vakuumu," atzīst organizācija, aicinot Kongresu apstiprināt nepieciešamās normas.

Marihuānas lietošana medicīniskiem mērķiem Meksikā dekriminalizēta jau 2017.gadā.

Aicinājumi dekriminalizēt "zālīti", daļēji tiek pamatoti, apgalvojot, ka tas mazināšot ar narkotiku tirdzniecību saistīto vardarbību, kas katru gadu Meksikā prasa tūkstošiem dzīvību.

Kopš valdība 2006.gadā cīņā ar narkotiku tirgotāju karteļiem iesaistījusi armiju, valstī notikuši vairāk nekā 300 000 slepkavību.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais