Konflikts Gazas joslā saasinās; uz Izraēlu kopumā izšautas 1600 raķetes [papildināts]

 
©ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Pēc vairākas dienas ilgajām savstarpējām apšaudēm ar palestīniešiem Gazas joslā un pēc sadursmēm starp ebrejiem un arābiem pilsētu ielās pašu valstī izraēlieši ceturtdien gatavojas tālākai konflikta eskalācijai.

Par spīti starptautiskajiem diplomātiskajiem centieniem krīzi atrisināt, naktī uz ceturtdienu no Gazas joslas uz Izraēlu atkal tika izšauti vairāki simti raķešu.

Gaisa trauksme atskanēja visā Izraēlā, un pirmo reizi to varēja dzirdēt arī valsts ziemeļos.

Tikmēr Izraēlas gaisa spēki ziņo par jauniem uzlidojumiem objektiem Gazas joslā, kas saistīti ar radikālā islāmistu grupējuma "Hamas" "pretizlūkošanas infrastruktūru".

Līdz šim Gazas joslā nogalināti vismaz 67 cilvēki, tostarp 17 bērni, bet gandrīz 400 guvuši ievainojumus.

Trešdien "Hamas" atzina, ka uzlidojumos gājis bojā arī grupējuma militārā spārna komandieris Gazas pilsētā Basems Isa, kamēr Izraēlas armija apgalvo, ka likvidējusi vēl trīs augstākā ranga "Hamas" komandierus.

Izraēliešu uzlidojumos sagrauta arī "Hamas" televīzijas kanāla "Al Aqsa" ēka.

Kopš šonedēļ saasinājās karadarbība starp palestīniešu grupējuma "Hamas" kaujiniekiem un Izraēlu, no Gazas joslas uz Izraēlu ir izšautas jau vairāk nekā 1600 raķetes, ceturtdienas rītā paziņojusi Izraēlas armija.

Aptuveni 400 raķetes nokritušas jau Gazas joslā, norādīja armijas preses pārstāvis, piebilstot, ka Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēma spēj pārtvert aptuveni 90% raķešu.

Kopš pirmdienas raķešu apšaudēs Izraēlā gājuši bijā septiņi cilvēki, tostarp kāds sešus gadus vecs bērns.

Izraēlas armija uzbrukusi aptuveni 600 mērķiem Gazas joslā, tostarp raķešu ražošanas un glabāšanas vietām. Sagrauts arī tunelis, ko palestīniešu kaujinieki bija izbūvējuši zem skolas un izmantoja, lai slēptos.

Izraēlas armijas preses pārstāvis sacīja, ka palestīniešiem bija liels daudzums ieroču un joprojām ir, bet precīzus skaitļus nenosauca.

Izraēla visos uzbrukumos, kas tiek veikti no Gazas joslas, vaino radikālo islāmistu grupējumu "Hamas", kas kontrolē šo anklāvu. Izraēla un Eiropas Savienība (ES) ir atzinušas "Hamas" par teroristu organizāciju.

Aizvadītajā naktī no Gazas joslas izšautas raķetes trāpīja Petah Tikvas pilsētā, uz austrumiem no Telavivas, ievainojot piecus cilvēkus. Policija ziņo, ka cietušo traumas nav smagas.

Šis ir intensīvākais vardarbības uzliesmojums pēdējo septiņu gadu laikā, un to ievadīja sadursmes starp palestīniešiem un Izraēlas policiju, kas nedēļas nogalē izcēlās Jeruzalemē pie Aksas mošejas.

Vienlaikus ar raķešu apšaudēm pieņemas spēkā vardarbīgas sadursmes starp ebrejiem un arābiem Izraēlas iekšienē.

Trešdienas vakarā visā Izraēlā ielās izgāja galēji labējo ebreju grupējumu aktīvisti, kas iesaistījās sadursmēs gan ar arābiem, gan ar drošības spēkiem.

Policija ziņo, ka tai nācies reaģēt uz vardarbīgiem incidentiem daudzās pilsētās, tostarp Lodā, Ako un Haifā.

Izraēlas televīzija demonstrējusi kadrus, kuros redzams, kā galēji labējo ebreju aktīvistu pūlis vienā no Batjamas ielām sit kādu vīrieti, kuru tie noturējuši par arābu, kamēr tas nepaliek nekustīgi guļam.

Telavivas slimnīca, uz kurieni pēc tam nogādāts šis linčošanas upuris, ziņo, ka vīrietis ir smagi ievainots, taču viņa stāvoklis ir stabils.

Lodā, kur ir jaukts ebreju un arābu iedzīvotāju sastāvs, izsludināts ārkārtējais stāvoklis, jo tur tika demolētas un dedzinātas sinagogas, kā arī citi ebreju īpašumi. Tajā paša laikā pilsētā nošauts arī kāds arābs.

Izraēlas prezidents Ruvens Rivlins sev neierasti asā tonī nosodījis šos "grautiņus", kurus sarīkojis "asinskārs arābu pūlis".

"Tas, kas pēdējo dienu laikā notiek Izraēlas pilsētās, ir nepieņemami. Nekas neattaisno arābu linčošanu no ebreju puses un ebreju linčošanu no arābu puses," uzsvēris Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu, piebilstot, ka Izraēla šobrīd cīnās divās frontēs.

Tikmēr avoti diplomātu aprindās vēsta, ka pieprasīta ANO Drošības padomes ārkārtas sēde piektdien, lai apspriestu krīzi Tuvajos Austrumos.

Kopš pirmdienas jau notikušas divas slēgtas Drošības padomes sēdes videokonferenču formātā, taču ASV, kas ir tuvs Izraēlas sabiedrotais, iebildusi pret kopējo deklarāciju, kas, pēc Vašingtonas domām, nepalīdzētu situācijas deeskalācijai.

Netanjahu trešdien bijusi telefonsaruna ar ASV prezidentu Džo Baidenu, kurš atzinis, ka "Izraēlai ir tiesības sevi aizstāvēt".

Savukārt ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens pavēstījis, ka viņam bijusi saruna ar palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmudu Abasu, kurā viņš aicinājis izbeigt Izraēlas apšaudīšanu ar raķetēm.

Iepriekš Blinkens paziņoja, ka uz Tuvajiem Austrumiem tiks nosūtīts ASV īpašais vēstnieks, lai mēģinātu mazināt spriedzi.

Tikmēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs aicinājis steidzami sasaukt tā dēvētā Tuvo Austrumu kvarteta sanāksmi, piedaloties ASV, Krievijai, ANO un Eiropas Savienībai (ES).

Arī Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons aicinājis abas puses "atkāpties no kraujas malas".

Taču Izraēlas valdība brīdinājusi, ka "tas ir tikai sākums", bet armijas pārstāvis paziņojis, ka uzlidojumi Gazas joslai turpināsies un ka Izraēla ir gatava "dažādiem scenārijiem".

Viens no scenārijiem ir arī sauszemes spēku nosūtīšana uz Gazas joslu.

Tajā pašā laikā arī "Hamas" līderis Ismails Hanijehs draudējis pastiprināt Izraēlas apšaudīšanu.

Tikmēr nerimst sadursmes Austrumjeruzalemē, kas notiek katru nakti, un palestīniešu Sarkanais Pusmēness ziņo, ka tajās ievainoti jau vairāk nekā 900 cilvēki.