Pēta iespējamo "Johnson & Johnson" vakcīnas saistību ar trombu veidošanos

© REUTERS/SCANPIX/LETA

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) sākusi pētīt iespējamo saistību starp uzņēmuma "Johnson & Johnson" (J&J) vakcīnu pret jauno koronavīrusu un trombiem, kas pēc potēšanās ar šo vakcīnu izveidojušies četriem cilvēkiem, no kuriem viens nomiris.

Ziņots par četriem nopietniem gadījumiem, kad pēc vakcinēšanās ar "Johnson & Johnson" vakcīnu cilvēkiem izveidojušies neparasti trombi ar mazu trombocītu skaitu, pavēstīja EZA, norādot, ka EZA drošības komiteja sākusi izvērtēt šos ziņojumus.

"Viens gadījums notika klīniskajos izmēģinājumos un trīs vakcinācijas laikā ASV. Viens no tiem bija letāls," atklāja EZA.

Eiropas Savienība (ES) ir apstiprinājusi J&J vakcīnu, kas kļuvusi par ceturto ES apstiprināto Covid-19 vakcīnu, bet šo vakcīnu vēl nav sākts izmantot ES. To plānots darīt vēlāk šomēnes.

EZA trešdien paziņoja, ka asins trombu veidošanās jāuzrāda kā ļoti reta "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas blakne.

J&J un "AstraZeneca" vakcīnās izmantota līdzīga adenovīrusa vektora tehnoloģija.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais