Eiropas Savienības (ES) prezidētājvalsts Portugāle ierosinājusi izdalīt 3 miljonus "BioNTech"/"Pfizer" Covid-19 vakcīnas devu dalībvalstīm ar augstāku inficēšanās un zemāku vakcinācijas līmeni, un 376 689 no šīm devām paredzētas Latvijai.
Kā liecina priekšlikums, ar kuru iepazinies izdevums "Politico", vakcīnas devas tiktu izdalītas "solidaritātes garā", bet vēl 7 miljoni devu tiktu izdalīti proporcionāli visām ES valstīm.
Ierosinājums izteikts laikā, kad ES valstis debatē par to, kā sadalīt papildu 10 miljonus "BioNTech"/"Pfizer" vakcīnas devu, kas gaidāmas līdz 30.jūnijam un ir daļa no lielāka 100 miljonu devu iepirkuma.
Trīs miljoni devu valstīm, kurām tās nepieciešamas vairāk, ļaus tām katrai līdz otrā ceturkšņa beigām vakcinēt 45% iedzīvotāju, lēš ierosinājuma autori.
Priekšlikums paredz izdalīt 2 857 060 devas Bulgārijai, Horvātijai, Igaunijai, Latvijai un Slovākijai, kuras visas pasūtījušas vismazāk "BioNTech"/"Pfizer" vakcīnas devu. Pa valstīm devas tiktu sadalītas sekojoši: 1 151 889 devas Bulgārijai, 684 009 - Horvātijai, 41 553 - Igaunijai, 376 689 - Latvijai un 602 921 - Slovākijai. Vēl 142 940 devas paredzētas Čehijai, lai palīdzētu tai vakcinēt 45% iedzīvotāju.
ES diplomāti Portugāles priekšlikumu apspriedīs trešdien.
Priekšlikums neietver nekādu piekāpšanos Austrijai, kas jau vairākas nedēļas prasa, ka tai no ES jāsaņem vairāk devu. Pēdējais solis no Austrijas kanclera Sebastiana Kurca valdības puses bija draudi bloķēt ES iespējas iegādāties papildu 100 miljonus "BioNTech"/"Pfizer" vakcīnas devu, ja Vīne nedabūs lielāku daļu devu.
Šis solis saniknoja ES valstis un lika tām pieņemt stratēģiju "Viss, izņemot Austriju", kas paredz tai nepiešķirt papildu vakcīnas, pavēstīja viens diplomāts.
Austrijas valdības preses pārstāvis noraidījis apgalvojumus, ka tā būtu izteikusi šādus draudus.