Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās Krievijā piedalījušies vismaz 110 000 cilvēku; aizturēti 2800

© Tass/Scanpix/LETA

Krievijā sestdien turpinās apcietinātā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas un saskaņā ar organizācijas "OVD-Info" apkopotajām ziņām protestos visā valstī līdz šim aizturēti jau 2800 cilvēki.

Visvairāk aizturēto ir Maskavā, kur protesti vēl turpinās, kā arī Sanktpēterburgā, Novosibirskā un Vladivostokā.

Maskavas centrā policija dienas vidū aizturēja Navaļnija sievu Jūliju, bet pievakarē tika ziņots, ka viņa atbrīvota. Galvaspilsētas Puškina laukumā tika aizturēta arī Navaļnija dibinātā Korupcijas apkarošanas fonda (FBK) juriste Ļubova Soboļa, kas pirms divām dienām uz neilgu laiku jau bija aizturēta un sodīta ar naudassodu.

Kā liecina žurnālistu un aktīvistu publiskotie videoieraksti sociālajos tīklos, Krievijas drošības struktūras pret mierīgajiem protestētājiem daudzviet vērsušās ar rupju spēku, cilvēki sisti ar stekiem, nogāzti zemē, saņēmuši spērienus. Krievijas mediji ziņo arī par kratīšanām Navaļnija štābos; Maskavā, Habarovskā, Tverā, Barnaulā un Belgorodā aizturēti šo štābu vadītāji vai koordinatori.

Pirmās protesta akcijas sākās KrievijasTālajos Austrumos un Sibīrijā - Habarovskā, kur cilvēki turpina protestēt arī pret sava bijušā gubernatora Sergeja Furgala apcietināšanu, Vladivostokā, Irkutskā, Ulanudē, Čitā, Jakutskā un citviet.

Maskavā saskaņā ar Krievijas Korupcijas apkarošanas fonda aplēsēm protesti pulcinājuši 50 000 cilvēkus, lai gan Krievijas Iekšlietu ministrijas oficiālajā informācijā bija norādīts vairāk nekā desmit reizes mazāks dalībnieku skaits - 4000 cilvēku.

Mierīgā protesta akcija Maskavā sākās Puškina laukumā, kur policija jau labu laiku pirms tam sāka aizturēt cilvēkus. Policisti, saķērušies īsās ķēdēs, iejuka starp protestētājiem un bez jebkāda iemesla, uz labu laimi izrāva no pūļa cilvēkus un veda viņus uz aizturēšanas automobiļiem.

Radiostacijas "Eho Moskvi" korespondents vēstīja, ka Navaļnija atbalstītājiem izdevies nomierināt vairākus provokatorus un nepieļaut sajukumu. Vēlāk policija un Nacionālā gvarde protestētājus no Puškina laukuma izstūma, daļa no viņiem pa Tveras bulvāri devās Manēžas laukuma virzienā, vēl daļa virzījās uz Kremļa pusi.

Vakarā daļa protestētāju devušies uz izmeklēšanas izolatoru "Matrosskaja tišina", kur atrodas Navaļnijs. Vietnē "MBH Media" ziņots, ka arī tur omonieši sākuši aizturēt un sist cilvēkus.

Sanktpēterburgā protestos iesaistījušies aptuveni 10 000 cilvēku, lēsusi aģentūra AFP. Protesta akcijai bija jānotiek Senāta laukumā, bet tur bija izvietoti lieli omoniešu spēki un tūkstošiem protestētāju devās mierīgā gājienā pa Ņevas prospektu, kas arī tika nobloķēts, un tad gājiens pagriezās Marsa laukuma virzienā.

Vietne "Mediazona" tikmēr vēsta, ka Krievijas federālais mediju uzraudzības dienests "Roskomnadzor" pieprasījis, lai laikraksts "Novaja gazeta" dzēš materiālu, kurā tika ziņots, ka netālu no Maskavas kādā pansionātā pulcināti studenti, kuri gatavoti, lai par samaksu rīkotu provokācijas Navaļnija atbalstītāju demonstrāciju laikā un sociālajos tīklos publicētu viltus liecības par vardarbību no demonstrantu puses.

Tikmēr Vladivostokā saistībā ar protesta akciju ierosināta lieta par "apdraudējumu transporta ekspluatācijai".

Kā atzīmē "Meduza", vēl nekad Navaļnija atbalstītāju akcijas ārpus Maskavas un Sanktpēterburgas nav bijušas tik plašas.

Nesakcionētā Navaļnija atbalsta akcija sestdien notika pie Krievijas vēstniecības Rīgā. Oficiāli iecerēto plašāko pasākumu Rīgas dome nesaskaņoja Covid-19 ierobežošanas pasākumu dēļ, tāpēc jaunatnes organizācija "Protests" visas dienas garumā plānoja organizēt individuālu plakātu nolikšanu, ievērojot drošības pasākumus. Nesakcionētajā akcijā piedalījās vairāki desmiti cilvēku, un tas noritēja bez starpgadījumiem.

Akcijas Navaļnija atbalstam sestdien notikušas arī citviet pasaulē, tai skaitā Viļņā, Tallinā un Narvā, Amsterdamā, Stokholmā un Londonā.

Svarīgākais