Navaļnijs pēc atgriešanās Krievijā aizturēts [papildināts]

 
©AFP/Scanpix/Leta

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs svētdien atgriezies Krievijā no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

"Es stingri nosodu Navaļnija aizturēšanu pēc atgriešanās Maskavā un aicinu viņu nekavējoties atbrīvot. Demokrātiskā sabiedrībā politiskās domstarpības tiek atrisinātas diskusijās, nevis ar spēku vai represijām," sociālajā medijā norādīja Kariņš.

Baltijas valstu ārlietu ministri pieprasa Krievijas varasiestādēm nekavējoties atbrīvot Krievijas opozicionāru Alekseju Navaļniju, mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

"Baltijas valstu ārlietu ministri uzskata Navaļnija aizturēšanu par pilnīgi nepieņemamu. Mēs pieprasām Krievijas varasiestādēm viņa tūlītēju atbrīvošanu," rakstīja ministrs.

Politiķis pārliecināts, ka Eiropas Savienībai ir ātri jārīkojas un, ja viņš netiek atbrīvots, jāizskata jaunu sankciju piemērošana Krievijai.

Tiek ziņots, ka Navaļnijs aizturēts pasu kontroles daļā, vēsta Krievijas medijs “Meduza”.

Navaļnijam izejot pasu kontroli lidostā, policisti likuši viņam sekot viņiem. Par pašreizējo viņa atrašanās vietu nekāda informācija netiek sniegta.

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests (FSIN) apstiprināja, ka Navaļnijs aizturēts.

"2021.gada 17.janvārī Šeremetjevas lidostā FSIN operatīvās pārvaldes meklēšanas nodaļas darbinieki aizturējuši ar nosacītu sodu notiesāto Alekseju Navaļniju, kurš no 2020.gada 29.decembra atrodas meklēšanā par vairākkārtējiem pārbaudes laika pārkāpumiem," teikts FSIN paziņojumā.

"Tālākus mērus Navaļnijam noteiks tiesa. Līdz tiesas lēmumam viņš atradīsies zem apsardzes. Pilsoņa Navaļnija aizturēšana notikusi atbilstoši FSIN Maskavas priekšnieka lēmumam, saskaņā ar kuru viņš tika izsludināts meklēšanā par sistemātiskiem pārbaudes laika nosacījumu pārkāpumiem," pavēstīja FSIN.

Pēc izkāpšanas no lidmašīnas viņš klātesošajiem uzsvēra, ka šī ir viņa labākā diena pēdējo mēnešu laikā. "Es nebaidos!" uzsvēris Navaļnijs.

Lidsabiedrības "Pobeda" pasažieru lidmašīnai ar Navaļniju bija jānosēžas Maskavas Vnukovas lidostā, taču neilgi pirms nosēšanās tā tika novirzīta uz Maskavas Šeremetjevas lidostu.

Kā pavēstīja "Pobeda", tās trīs reisi pārvirzīti uz Šeremetjevas lidostu, jo Vnukovas lidosta tehnisku iemeslu dēļ slēgta. "Telegram" kanāls "Baza" ziņo, ka Vnukovas lidostā salūzusi sniega novākšanas tehnika.

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests (FSIN) ceturtdien apstiprināja medijos izskanējušās ziņas par Navaļnija izsludināšanu meklēšanā un spers soļus viņa aizturēšanai.

Navaļnijs iepriekš paziņoja, ka plāno atgriezties Maskavā 17.janvārī ar lidsabiedrības "Pobeda" reisu, kuram Maskavā jāierodas plkst.19.20 (plkst.18.20 pēc Latvijas laika). Uz reisu viņš ieradās kopā ar sievu.

Vnukovas lidostā svētdien tika pastiprināti drošības pasākumi un organizācija "OVD-Info" ziņo, ka svētdien Maskavā saistībā ar Navaļnija atgriešanos aizturēti 53 cilvēki.

Lidmašīna ar Navļniju svētdienas pēcpusdienā plkst.16.17 pēc Latvijas laika izlidojusi no Berlīnes lidostas.

Pie lidostas bija sapulcējies liels skaits mediju un mediju pārstāvji arī lido kopā ar Navaļniju.

Navaļnijs aicinājis savus atbalstītāju satikt viņu lidostā. Svētdien daži viņa atbalstītāji "preventīvi" aizturēti.

Krievijas opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam ir jānodrošina droša un netraucēta atgriešanās mājās, mikrobologošanas vietnē "Twitter" uzsvēris ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), akcentējot, ka visa pasaule seko šim notikumam līdzi.

Runa ir par tā dēvēto "Yves Rocher" krimināllietu. Tās rezultātā Navaļnijam tika piespriesti trīsarpus gadi nosacīta cietumsoda.

Kā ziņots, Navaļnijam pērnā gada 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.

22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Tagad FSIN vērsies tiesā ar prasību Navaļnijam piespriesto nosacīto sodu nomainīt ar reālu cietumsodu.

Iepriekš FSIN Navaļnijam bija izteicis draudus nomainīt nosacīto sodu pret reālu cietumsodu, jo viņš neievērojot "viņam tiesas uzliktos pienākumus" un "izvairās no kriminālsodu izpildes inspekcijas kontroles".

FSIN pagājušā gada nogalē izplatīja paziņojumu presei, kurā, atsaucoties uz publikāciju žurnālā "The Lancet", norādīts, ka Navaļnijs no slimnīcas Berlīnē, kur viņš tika ārstēts pēc noindēšanas mēģinājuma, izrakstīts 20.septembrī, bet līdz 12.oktobrim "pārgājušas visas viņa slimības sekas".

Tādējādi, pēc varasiestāžu domām, Navaļnijam kā nosacīti notiesātam jau vajadzēja atgriezties Krievijā.

Maskavas tiesa 2014.gada decembrī atzina brāļus Navaļnijus par vainīgiem krāpšanā un uzņēmuma "Yves Rocher" līdzekļu izlaupīšanā, kā arī piesprieda Aleksejam Navaļnijam trīsarpus gadu nosacītu cietumsodu un piecu gadu pārbaudes laiku, bet viņa brālim Oļegam - trīsarpus gadu ieslodzījumu vispārējā režīma kolonijā.

Tiesas noteiktais pārbaudes laiks beidzās 2020.gada 30.decembrī.

Tajā paša laikā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) atzinusi, ka brāļiem Navaļnijiem šajā lietā bijušas liegtas tiesības uz taisnīgu tiesu, un Krievijas Tieslietu ministrija izmaksājusi viņiem ECT noteiktās kompensācijas.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!