Iebrukums ASV Kapitolijā beidzies: 4 cilvēki zaudējuši dzīvību, Tramps bloķēts Twitter un Facebook

 
©SCANPIX/LETA

ASV Kapitolija ēka Vašingtonā ir atkal pasludināta par drošu vairākas stundas pēc tam, kad ēkā trešdien iebruka protestētāji, kas atbalsta ASV prezidentu Donaldu Trampu, ziņoja telekanāls CNN, atsaucoties uz amatpersonām.

Simtiem demonstrantu ielauzās ēkā dažas stundas pēc Vašingtonā trešdien notikuša Trampa atbalstītāju mītiņa. Tramps uzrunā mītiņa dalībniekiem atkārtoja savus apgalvojumus par krāpšanos ASV prezidenta vēlēšanās un mudināja viņus doties gājienā uz Kapitoliju.

Saistībā ar nekārtībām Kolumbijas apgabala mērs Mjūriela Bouzere no trešdienas plkst.18 līdz ceturtdienas plkst.6 izsludinājusi komandantstundu.

Amatpersonu paziņojums, ka Kapitolija ēka atkal ir droša, izskanēja neilgi pēc komandantstundas sākuma.

Kongresa abām palātām trešdien bija formāli jāapstiprina Elektoru kolēģijas balsojums, ar kuru ir apstiprināta Džo Baidena uzvara ASV prezidenta vēlēšanās, kuras notika 3.novembrī. Pēc protestētāju ielaušanās Kapitolijā Kongresa sesija tika apturēta.

apitolijā trešdien notikušajās sadursmēs starp prezidenta Donalda Trampa atbalstītājiem un policiju tika sašauta sieviete, kas vēlāk nomira slimnīcā, paziņoja policija.

Sadursmēs ASV Kapitolijā trešdien zaudējuši dzīvību četri cilvēki, paziņojušas amatpersonas.

Jau vēstīts, ka Kapitolijā notikušajās sadursmēs starp prezidenta Donalda Trampa atbalstītājiem un policiju tika sašauta sieviete, kas vēlāk nomira slimnīcā. Mediji ziņo, ka tā bijusi pārliecināta Trampa atbalstītāja Ešlija Babita, kas 14 gadus dienējusi ASV gaisa spēkos.

Nekārtību laikā Kapitolijā miruši arī divi vīrieši un sieviete, kuriem radušās nopietnas veselības problēmas.

Sadursmēs ievainoti vismaz 14 policisti, no kuriem divi ievietoti slimnīcā. Viens policists guva smagus ievainojumus, kad tika ierauts protestētāju pūlī.

Saistībā ar nekārtībām Kolumbijas apgabalā no trešdienas plkst.18 līdz ceturtdienas plkst.6 izsludināta komandantstunda.

Policija ziņoja, ka līdz plkst.21.20 pēc vietējā laika aizturēti 52 cilvēki: četri par šaujamieroču nēsāšanu bez atļaujas, viens par aizliegta ieroča nēsāšanu, 47 par komandantstundas pārkāpšanu un ielaušanos.


Sociālā tīkla platforma "Twitter" trešdien pirmoreiz uz 12 stundām bloķēja ASV prezidenta Donalda Trampa kontu pēc viņa piekritēju ielaušanās Kapitolija ēkā Vašingtonā.

"Twitter" pieprasīja Trampam dzēst trīs viņa tvītus to radīta "vardarbības riska" dēļ, kā arī piedraudēja ar viņa konta "pastāvīgu apturēšanu" par "Twitter" pilsoniskā godīguma noteikumu pārkāpšanu.

Trampa konts pēc 12 stundām paliks bloķēts, ja šie tvīti netiks dzēsti, paziņoja "Twitter" drošības komanda.

"Vašingtonā notiekošās bezprecedenta vardarbīgās situācijas rezultātā mēs esam pieprasījuši dzēst trīs šodien nosūtītus @realDonaldTrump tvītus par mūsu Pilsoniskā godīguma politikas atkārtotiem un smagiem pārkāpumiem," teikts sociālā tīkla platformas paziņojumā. "Ja šie tvīti netiks dzēsti, konts paliks bloķēts."

""Twitter" noteikumu, tai skaitā mūsu Pilsoniskā godīguma un Vardarbīgu draudu [nepieļaušanas] politikas, turpmāko pārkāpumu rezultāts būs @realDonaldTrump konta pastāvīga apturēšana," paziņoja "Twitter" drošības komanda.

"Twitter" un sociālais tīkls "Facebook" arī dzēsa īsu Trampa videoierakstu, kurā viņš aicināja Kapitolijā ielauzušos demonstrantus "doties mājās", bet arī atkārtoja apgalvojumus par krāpšanos ASV prezidenta vēlēšanās.

Arī videofailu apmaiņas vietne "YouTube" paziņoja, ka ir dzēsusi šo Trampa video par nepatiesu apgalvojumu izplatīšanu, tomēr šis video vēl bija viegli atrodams šajā vietnē.

"Facebook" viceprezidents godīguma jautājumos Gajs Rozens paskaidroja, ka video dzēsts tāpēc, ka tas “veicina, nevis samazina vardarbības risku”.

"Twitter" sākumā ļāva ievietot šo video, bet bloķēja tā retvītošanu un komentēšanu, un tikai vēlāk to pilnīgi dzēsa.

"Facebook" dažas stundas pirms šī soļa speršanas dzēsa Trampa video, kurā viņš aicināja ASV Kapitolijā iebrukušos protestētājus "doties mājās", bet arī atkārtoja savus nepamatotos apgalvojumus par krāpšanos ASV prezidenta vēlēšanās.

"Mēs esam izvērtējuši divus politikas pārkāpumus (..) kuru rezultāts būs [prezidenta Trampa lapas] bloķēšana uz 24 stundām, kas nozīmē, ka viņš zaudēs iespēju šajā laikā ievietot paziņojumus ["Facebook"] platformā," īsā paziņojumā informēja sociālo mediju milzis.

"Mēs pieņēmām lēmumu, ka šie paziņojumi veicina, nevis samazina vardarbības risku," paziņoja "Facebook".

ASV valdības locekļi trešdien apsprieduši iespēju atcelt Donaldu Trampu no prezidenta amata, vēsta trīs ASV telekanāli.

Valdības locekļi apsprieduši ASV konstitūcijas 25.labojumu, kas ļauj viceprezidentam un valdībai atcelt prezidentu no amata, ja viņš tiek novērtēts kā nespējīgs pildīt sava amata uzliktos pienākumus.

ASV viceprezidentam Maikam Pensam tādā gadījumā būtu jāsasauc valdības locekļi uz balsojumu par Trampa atcelšanu.

Vairāki republikāņu līderi izteikušies, ka Trampa uzvedība izgājusi ārpus kontroles, un apstiprinājuši, ka apspriests konstitūcijas 25.labojums, vēstīja telekanāls CCN.

Arī kanāls ABC, atsaucoties uz vairākiem avotiem, vēstīja, ka šis labojums apspriests, bet kanāla CBS žurnāliste Margarēta Brenana ziņoja, ka nekāds oficiāls lūgums Pensam nav iesniegts.

Trampa pamudinājumi protestētājiem, nepamatotie apgalvojumi, ka 3.novembrī notikušajās ASV prezidenta vēlēšanās viņš zaudējis tikai tāpēc, ka vēlēšanu procesā notikusi plaša krāpšanās, un citas Trampa dīvainības raisījušas jautājumus par viņa spējām vadīt valsti.

Lai gan līdz jaunievēlētā prezidenta Džo Baidena inaugurācijas ceremonijai palikušas tikai divas nedēļās, pēc Trampa atbalstītāju ielaušanās Kapitolija ēkā, demokrātu likumdevēji aicinājuši izmantot konstitūcijas 25.labojumu.

Pārstāvju palātas Tieslietu komitejā pārstāvētie demokrāti nosūtījuši vēstuli Pensam, aicinot viņu rīkoties, lai atceltu Trampu no amata.

Vēstulē norādīts, ka Tramps kūdījis uz sacelšanos un mēģinājis graut demokrātiju.

Tramps ar savu uzrunu trešdien paradījis, ka "nav garīgi vesels un joprojām nespēj aptvert un pieņemt 2020.gada vēlēšanu rezultātus", teikts vēstulē.

Arī ietekmīgais laikraksts "Washington Post" aicināja atcelt Trampu no amata, norādot, ka viņa palikšana prezidenta amatā rada nopietnus draudus ASV demokrātijai.

"Prezidents nav piemērots, lai paliktu amatā nākamās 14 dienas. Katra sekunde, kurā viņš saglabā plašās prezidenta pilnvaras, ir drauds sabiedriskajai kārtībai un nacionālajai drošībai," vēstīja "Washington Post".

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!