Šodien Eiropas Savienības (ES) prezidējošās valsts pienākumus, rotācijas kārtībā nomainot Vāciju, pārņem Portugāle.
Prezidentūras pārņemšanas priekšvakarā Portugāles premjerministrs Antonio Kosta Vācijas kanclerei Angelai Merkelei adresētā videouzrunā trešdien atzinīgi novērtēja Berlīnes veikumu, nodrošinot "kopīgu vakcīnu iepirkumu un vienlaicīgu piegādi visām dalībvalstīm", kā arī panākot no ES "spēcīgu atbildi uz pandēmijas ekonomiskajām un sociālajām sekām".
Tas esot demonstrējis "ES tuvību saviem pilsoņiem, reaģējot uz to raizēm un piepildot to cerības," piebilda Kosta.
"Tas Portugālei ir pagodinājums un milzu atbildība saņemt šo mantojumu no jūsu rokām un turpināt jūsu darbu," uzrunājot Merkele, uzsvēra Kosta.
Viņš norādīja, ka Portugāles prezidentūrai ir trīs prioritātes.
Pirmkārt, tā ir "ekonomiskā un sociālā atkopšanās", ko nodrošinātu pāreja uz videi draudzīgu un digitālu tautsaimniecību, nodrošinot gan ekonomisko izaugsmi, gan jaunas darbavietas.
Otrkārt, tā ir "ES sociālā pīlāra attīstība, radot stingru pamatu ticībai, ka šī dubultā pāreja būs iespēja ikvienam un garantēs to, ka neviens netiks pamests novārtā".
Treškārt, Portugāle ir apņēmusies stiprināt "pasaulei atvērtas Eiropas Savienības stratēģisko autonomiju," paziņoja Kosta.
Viņš piebilda, ka tāpēc Portugāle savi prezidentūrai izvēlējusies moto: "Ir laiks rīcībai taisnīgas, zaļas un digitālas atlabšanas labā."
Portugāles prezidentūra ilgs sešus mēnešus līdz jūlijam, kad to rotācijas kārtībā pārņems Slovēnija.