Šengenas nolīgums nozīmē to, ka personas neatkarīgi no viņu pilsonības var šķērsot iekšējās robežas jebkurā vietā un viņām nepiemēro robežpārbaudes. Tomēr visā teritorijā, tostarp pierobežas zonās, ir atļauts cilvēkus pārbaudīt, dalībvalstu kompetentajām iestādēm īstenojot policijas pilnvaras, ja vien šo pilnvaru īstenošana iedarbības ziņā nav līdzvērtīga robežpārbaudēm.
"Telpa bez iekšējām robežām, kurā cilvēki var brīvi pārvietoties, ir viens no lielākajiem Eiropas sadarbības sasniegumiem un reāls ieguvums pilsoņiem. Tādēļ ir žēl, ka tas ne visur tiek ievērots, kā liecina šis ziņojums", norāda ES komisāre iekšlietu jomā Sesīlija Malmstrēma.
Komisiju uztrauc grūtības, par kurām ziņojuši ceļotāji saistībā ar iespējamajām regulārām un sistemātiskām pārbaudēm, kuras veic dažās iekšējās pierobežas zonās. Lai atbilstīgi uzraudzītu šo situāciju un pievērstos pilsoņu paustajām bažām, Komisija uzskata, ka nepieciešams vairāk informācijas no dalībvalstīm par to, cik bieži un kāpēc tās veic pārbaudes iekšējās pierobežas zonās.
Reaģējot uz šo situāciju, Komisija izvērtē sūdzības un vēršas pie dalībvalstīm, lai saņemtu skaidrojumus. Ja skaidrojumi nebūs pietiekami, Komisija izmantos visus pieejamos līdzekļus, lai nodrošinātu Savienības tiesību pareizu piemērošanu. Komisija arī lūgs dalībvalstis iesniegt statistikas datus par pārbaudēm, kuras to teritorijā un jo īpaši iekšējās pierobežas zonās veikusi policija. Turklāt priekšlikumā par pārskatīto Šengenas izvērtēšanas mehānismu Komisija paredzēs, ka, iepriekš nepaziņojot, tiks veikti apmeklējumi uz vietām, lai pārliecinātos, vai pie iekšējām robežām netiek veiktas pārbaudes.
Komisija arī norāda, ka robežpārejas vietās pie iekšējām robežām joprojām atrodas lielapjoma infrastruktūra, kā rezultātā bieži ir noteikti būtiski ātruma ierobežojumi. Komisija uzskata, ka dalībvalstīm ir jālikvidē visi minētie šķēršļi, lai atvieglotu satiksmes plūsmu, un jo īpaši visi ātruma ierobežojumi, kuru pamatā nav tikai ceļu satiksmes drošības apsvērumi.
Visbeidzot, ņemot vērā to, ka Šengenas Robežu kodekss atļauj atjaunot pagaidu robežkontroli pie iekšējām robežām, Komisija uzstāj, ka par jebkādu plānotu robežkontroles atjaunošanu pie iekšējām robežām ir jāpaziņo savlaicīgi. Komisija arī lūdz dalībvalstis sniegt sīku informāciju, lai Komisija vajadzības gadījumā varētu sniegt savu atzinumu, un lai varētu uzsākt oficiālu apspriešanos starp dalībvalstīm un Komisiju.