Eiropas Parlaments (EP) apstiprinājis papildu finansiālo palīdzību 47,5 miljardu eiro apmērā smagāk skartajiem Eiropas Savienības (ES) reģioniem, lai tie varētu novērst Covid-19 pandēmijas radītās sekas sociālajā un veselības aprūpes jomā.
Kā nformēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš, EP trešdien apstiprināja iniciatīvu "React-EU" - 47,5 miljardu eiro finansiālo palīdzību, lai palīdzētu novērst Covid-19 krīzes tiešās sekas ES reģionos. Iniciatīvu pieņēma, 654 deputātiem balsojot par, 23 pret un 17 atturoties.
Krastiņš skaidroja, ka finansiālā palīdzība būs pieejama no ES struktūrfondiem. 2021.gadam ir piešķirti 37,5 miljardi eiro, savukārt 2022.gadam - 10 miljardi eiro. Projekti, ko aptver iniciatīva "React-EU", būs tiesīgi uz finansējumu no 2020.gada 1. februāra ar atpakaļejošu spēku. Saņemtos līdzekļus varēs izlietot līdz 2023.gada beigām.
Plānots, ka daļu saņemtās naudas ES valstis varēs novirzīt Eiropas Sociālajam fondam, Eiropas atbalsta fondam vistrūcīgākajām personām, Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvai, kā arī pārrobežu programmām. Tāpat paredzēta iespēja ieguldīt arī tajās nozarēs, kuras pandēmijas ekonomiskās sekas skārušas vissmagāk.
"React-EU" ir Eiropas Komisijas ierosināta iniciatīva, ar ko novērst Covid-19 pandēmijas sekas ekonomikas un sociālajā jomā. Iniciatīva ieviesta kā grozījumi Kopīgo noteikumu regulā, ar ko reglamentē 2014.-2020. gada kohēzijas politikas plānošanas periodu.
Pēc Krastiņa paustā, "React-EU" priekšteči ir divi agrāki priekšlikumi saistībā ar kohēzijas politiku: Investīciju iniciatīva reaģēšanai uz koronavīrusu un Papildinātā investīciju iniciatīva reaģēšanai uz koronavīrusu. Ar šīm abām iniciatīvām grozīja noteikumus par reģionālajiem izdevumiem, un to mērķis bija atvieglot ekonomikas atveseļošanos. Iniciatīvai "React-EU" paredzētos līdzekļus iegūs no ES atveseļošanas instrumenta "Next Generation EU" jeb "Nākamās paaudzes ES".