Avots: ES un Lielbritānijas pēcbreksita sarunas nonākušas ļoti sarežģītā posmā

© PA Wire/PA Images/Scanpix/LETA

Eiropas Savienības (ES) un Lielbritānijas pēcbreksita sarunas nonākušas ļoti sarežģītā posmā un iznākumu ir neiespējami prognozēt, ziņo sarunām tuvu stāvošs avots.

ES delegācijas vadītājs Mišels Barnjē un viņa britu kolēģis Deivids Frosts svētdien veda sarunas līdz vēlam vakaram un, domājams, turpinās arī pirmdien, kad ziņos par rezultātiem Eiropas Komisijas (EK) prezidentei Urzulai fon der Leienai un Apvienotās Karalistes premjerministram Borisam Džonsonam.

Pārejas periods pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES beidzas 31.decembrī, un palicis ļoti maz laika, lai panāktu vienošanos par pušu turpmākajām attiecībām, jo abām pusēm vēl vajadzēs to ratificēt.

Ja vienošanās netiks noslēgta un ratificēta līdz 31.decembrim, ES un Lielbritānijas starpā stāsies spēkā muitas tarifi un cietīs uzņēmumi abās pusēs, bet sevišķi Lielbritānijā.

Gaidāms, ka pēcbreksita sarunu progress tiks apspriests ceturtdien gaidāmajā ES samitā.

"Mēs esam uz ļoti šaura ceļa un iznākumu ir neiespējami prognozēt," ziņoja sarunām tuvu stāvošs avots.

Vairāki citi avoti ziņoja, ka sarežģītākais jautājums ir, kā nodrošināt līdztiesīgu konkurenci un konfliktu risināšanu.

Īrijas premjerministrs Mihals Mārtins pauda viedokli, ka izredzes panākt vienošanos ir 50 pret 50.

Viņš uzsvēra, ka sarunu noslēgšanās bez vienošanās būtu neizdevīga visām iesaistītajām pusēm.

"Ir ļoti, ļoti svarīgi, lai šeit uzvar veselais saprāts un vienošanās tiek panākta," viņš piebilda, norādot, ka ceturtdien plānotais ES samits būs kritisks mirklis.

Pasaulē

Nedēļā, kurā pieminējām Otrā pasaules kara beigu 80. gadadienu, sajūta par nekontrolējamu tuvošanos trešā pasaules kara virzienā kļūst arvien tuvāka - Pax Americana sabrukums, konfliktu savstarpējā saistība. No Kašmiras līdz Hanjunisai, Hodeidai, Portsudānai un Kurskai vienīgā skaņa ir sprādzieni, raksta Patriks Vintūrs izdevuma “The Guardian”.

Svarīgākais