Naktī uz trešdienu uzsākta izšķirošo glābšanas operāciju zelta un vara ieguves šahtā netālu no Čīles pilsētas Sanhosē, kur kopš 5. augusta vairāk nekā 600 metru dziļā pazemē ieslodzīti 33 kalnrači. Šobrīd izglābti jau vienpadsmit kalnrači.
Kā pirmo kapsula izcēla virszemē 31 gadu veco Florensio Avalosa, kurš ir divu bērnu tēvs. Viņa nogādāšāna virszemē ilga 16 minūtes, lai arī agrāk tika vēstīts, ka katra kalnrača nogādāšanai virszemē būs nepieciešama apmēram stunda.
Virsemē nonākušops kalnračus sveica ģimenes locekļi, prezidents Sebastjans Pinjera, gavilējošie glābšanas operācijas darbinieki.
Glābšanas operācijas pēdējais posms sākās otrdien plkst.23.18 pēc vietējā laika (trešdien plkst.5.18 pēc Latvijas laika), kad pazemē tika nogādāts tehnisko jautājumu eksperts. Sagaidāms, ka šis posms noslēgsies 48 stundu laikā.
Visit msnbc.com for breaking news, world news, and news about the economy
Sestdien pabeigta viņu glābšanai nepieciešamās šahtas veidošana, un tagad visa Čīle ar nepacietību gaida glābšanas operācijas noslēgumu.
Reuters vēsta, ka virszemē netālu no ieejas šahtā sapulcējušies simtiem ieslodzīto kalnraču tuvinieku, kuri nododas lūgšanām un cer, ka glābšanas operācijas pēdējais posms būs sekmīgs. Vakar glābēji pēdējo reizi izmēģinājuši kapsulu, ar kuru kalnrači tiks izcelti virszemē. Kapsula, kas konstruēta un izgatavota Čīles kara flotes kuģu būvētavā, ir četrus metrus augsts tērauda cilindrs, kas ietver divarpus metrus augstu tērauda režģu būri 53 centimetru diametrā.
Saskaņā ar apstiprināto glābšanas plānu sākumā aptuveni 652 metrus zem zemes nolaidīsies četri glābēji, kuru uzdevums būs sniegt ieslodzītajiem nepieciešamās instrukcijas, vēsta AP. Glābšanas šahtas diametrs nepārsniedz 70 centimetru, tāpēc kalnrači no pazemes tiks izcelti pa vienam, turklāt nolemts sākumā izcelt cilvēkus, kuru fiziskais stāvoklis ir labāks. Tas izskaidrojams ar vēlmi novērst dažādas problēmas glābšanas operācijas laikā.
Kaut gan tiek lēsts, ka kapsula, kurai dots nosaukums Fēnikss, ar glābjamo cilvēku izceļama aptuveni 15 minūšu laikā, varas iestādes pieļāvušas iespēju, ka visa glābšanas operācija varētu prasīt aptuveni 48 stundas. Tāpēc izglābto kalnraču tuvinieki aicināti pirms laika nerīkot svinības, bet pagaidīt, kamēr no pazemes tiks izvilkti visi tur ieslodzītie cilvēki. Pēc ārstu ieteikuma nolemts, ka kalnračiem pacelšanas laikā būs jāaizver acis, bet tūdaļ pēc nokļūšanas virszemē viņiem izsniegs saulesbrilles, lai pēkšņā pāreja no tumsas uz gaismu nesabojātu redzi. AFP vēsta, ka kalnraču maiņas vecākais – kāds 54 gadus vecs strādnieks – jau nolēmis, ka būs pēdējais, kuru izcels virszemē.
AP atgādina, ka iegruvums Sanhosē raktuvē pie Kopjapo pilsētas Atakamas tuksnesī 800 kilometru uz ziemeļiem no Čīles galvaspilsētas Santjago notika 5. augustā. Iesprostotie strādnieki atrodas 625 metru dziļumā, kur atraduši patvēruma vietu ar aizsargtērpiem, skābekļa rezervēm un citu aprīkojumu. Pēc tam, kad kalnračus izdevās atrast, viņiem pa nelielu ventilācijas šahtu, kuras diametrs nepārsniedz 10 centimetrus, tika nogādāta pārtika, ūdens, apģērbs un dažādi nepieciešami sadzīves piederumi.
Vakar vakarā pie šahtas bija plānojis ierasties arī Čīles prezidents Sebastjans Pinera, kurš augustā, vairāk nekā nedēļu pēc iegruvuma, paziņoja čīliešiem priecīgo vēsti, ka kalnrači ir dzīvi, un solījās darīt visu iespējamo, lai viņus izglābtu.