Eiropas Savienība pauž cerību uz ASV atgriešanos pie daudzpusīgākas nostājas

 
©imago images/Future Image

G20 samita priekšvakarā Eiropas Savienība (ES) paudusi cerību, ka Savienotās Valstis ieņems daudzpusīgāku nostāju, kad prezidenta krēslā sēdīsies demokrāts Džo Baidens.

G20 samits notiks nedēļas nogalē virtuālā formāta.

"Nākamā ASV administrācija jau ir apņēmusies palielināt daudzpusējo sadarbību," sacīja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.

Viņa piebilda, ka ES arī sagaida no jaunās ASV administrācijas jaunu impulsu jautājumos, kas skar klimata izmaiņas, un ASV atgriešanos ANO Parīzes klimata nolīgumā.

Leiena sacīja, ka ES un Itālija, kas pārņems G20 prezidējošās valsts pienākumus no Saūda Arābijas, nākamgad kopīgi rīkos globālu veselības jautājumiem veltītu samitu.

Leiena atzina, ka ASV līdz šim ir atteikusies iesaistīties šajā jautājumā, bet pauda cerību, ka līdz ar Baidena stāšanos prezidenta amatā tas mainīsies.

Līdzšinējais ASV prezidents Donalds Tramps atsakās atzīt zaudējumu 3.novembra vēlēšanās, neraugoties uz to, ka viņa sāncensis valsts mērogā saņēmis par sešiem miljoniem vairāk balsu, kā arī nodrošinājis ievērojamu pārsvaru Elektoru kolēģijā, kas galu galā izšķir vēlēšanu iznākumu.

Tramps būs ASV prezidents līdz 20.janvārim, kad plānota Baidena inaugurācija.

Trampa prezidentūras laikā ASV izstājās no vairākiem daudzpusējiem līgumiem un starptautiskām institūcijām, tostarp Parīzes klimata vienošanās un kodolvienošanās ar Irānu, Pasaules Veselības organizācijas (PVO), UNESCO, ANO Cilvēktiesību padomes, Klusā okeāna reģiona brīvās tirdzniecības līguma, kas pazīstams kā TPP, no ANO palestīniešu bēgļu aģentūras (UNRWA) finansēšanas un Atvērto debesu līguma.

ASV arī nobloķējušas Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) tienešu nomaiņu un izstājušās no sarunām par globālo līgumu par migrāciju.