Pretrunīgi vērtētā Astravjecas atomelektrostacija atsāk elektroenerģijas ražošanu

© Scanpix/EPA

Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas uzceltajā Astravjecas atomelektrostacijā (AES), kas šomēnes drīz pēc pieslēgšanas energosistēmai tika atslēgta, naktī uz ceturtdienu atsākta elektroenerģijas ražošana, paziņojis Lietuvas elektropārvades sistēmas operators "Litgrid".

"Litgrid" sistēmas vadības centrs ap plkst.2 naktī fiksējis datus, kas liecina, ka kaimiņvalsts spēkstacija atsākusi ražot elektroenerģiju, kas nonāk tīklā, bet oficiālu informāciju par šīm pārmaiņām "Litgrid" nav saņēmis.

Vēlāk šo informāciju apstiprinājusi Baltkrievijas Enerģētikas ministrija, kas norāda, ka AES pirmais energobloks atkal pieslēgts energosistēmai pēc transformatoru nomaiņas un iekārtu testēšanas un pašlaik darbojas ar 40% nominālās jaudas, vienlaikus turpinot pārbaudīt sistēmas un iekārtas. Kā teikts ministrijas preses dienesta paziņojumā, pirmā energobloka eksperimentāli rūpniecisko ekspluatāciju paredzēts sākt decembrī.

Kā ziņots, Astravjecas AES tika iedarbināta 3.novembrī un 7.novembrī oficiālā ceremonijā spēkstaciju atklāja Baltkrievijas līdzšinējais prezidents Aleksandrs Lukašenko, bet jau dienu vēlāk elektroenerģijas ražošana tajā tika apturēta. Enerģētikas ministrija vēlāk paziņoja, ka elektroenerģijas ražošanas atsākšanai nepieciešams nomainīt "zināmu aparatūru", taču iemeslus neatklāja, tikmēr Baltkrievijas mediji ziņoja, ka pirmā energobloka turbīnu nācies apturēt transformatoru bojājuma dēļ.

Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, bet Minska šos pārmetumus noraida.

Pasaulē

Jaunā pētījumā atklāts, ka gaisa cepšanas iekārtas, kas tirgū pieejamas ar anglisko nosaukumu “airfryer”, izdala tikai nelielu daļu no iekštelpu gaisa piesārņotājiem, ko rada citas gatavošanas metodes, piemēram, cepšana uz pannas.

Svarīgākais